adwentowe dzieło...

dodane 22:59

Adwent już za nami, a i okres Bożego Narodzenia zbliża się ku końcowi ;) dopiero dziś znalazłam chwilkę, by wrzucić tu ikonę Świętej Rodziny, którą pisałam podczas adwentowych wieczorów...

To był prezent pod choinkę dla mojego siostrzeńca i jego żony, no i Maleństwa, którego wszyscy oczekujemy (czekamy też na drugie Dzieciątko mojej siostrzenicy)... Zapowiada się ciekawy rok :)

Ikona Świętej Rodziny
(według opisu sporządzonego przez Ikonopisa)


zdjęcie nieostre, ale oddaje barwy :)

 

Kompozycja ikony oparta jest na motywie „Trójcy Ziemskiej” i Trójcy Niebieskiej. Motyw ten zbudowany jest na kształt krzyża wpisanego w koło. Ten kształt krzyża jest łatwo dostrzegalny. Jego pion z postacią Syna idzie ku Ojcu, którego dłoń wskazuje na Jezusa. Poziomą belkę tworzy rytm dłoni. Dłonie Jezusa dźwigają wszystko ku górze, wskazując jednocześnie na Maryję i Józefa w geście ofiarowania. Dłonie Maryi i Józefa otaczają Jezusa, chroniąc Go i eksponując.

HAGIOS OIKOS – Cała kompozycja pragnie przemówić prawdą o zamyśle Bożym wobec małżeństwa i rodziny. Zamysł ten opisują tu biblijne słowa hagios oikos – co w języku greki biblijnej oznacza zarazem Święty Dom, jak i Świętą Rodzinę.

Schody i kolumny wyobrażają świątynię, jednocześnie uobecniają Święty Kościół Chrystusowy – Jego Oblubienicę. Tu sakramentalna przynależność małżeńska jest obrazem stosunku Chrystusa do Kościoła.

Czytelność Ikony wyraża się również przez koloryt, który tutaj podkreśla wzajemne przenikanie rzeczywistości Bosko-ludzkiej.

Barwy:

złota i żółta zarezerwowane są wyłącznie dla świata niewidzialnego i bóstwa, przedstawiają czystą światłość.

Czerwień występująca w sukni Matki Bożej posiada bogatą symbolikę wyrażającą obok miłości, piękna i młodości również zmaganie i walkę.

Suknię okrywa płaszcz koloru niebieskiego będącego barwą najbardziej niematerialną, oznacza nieskończoność, czynny na poziomie duchowym, prowadzi ducha po drodze wiary.

Połączenie koloru niebieskiego i żółtego daje zieleń występującą w Ikonie jako wielkie koło symbolizujące obecność Ducha Świętego. On jest tłem, w którym wszystko jest zanurzone, dlatego On wszystkich ogarnia. Zieleń, czyli bóstwo złączone z tajemnicą życia Bożego, to także równowaga, pokój, życie, symbol odrodzenia duchowego, dlatego też tego koloru jest szata Św. Józefa.

Jest ona dopełniona przez fiolet płaszcza, barwę mówiącą o przesunięciu swoistego napięcia z tego, co wewnętrzne, na to, co zewnętrzne, z tego, co biologiczne, na to, co duchowe. Ikona ilustruje nie tyle wydarzenie historyczne, co misterium Rodziny Świętej.

Ikona została „napisana” w 1982 r. przez Siostrę Miriam od Krzyża, szczecińską karmelitankę (obecnie pustelnicę) dla Instytutu w Łomiankach na prośbę jego Założyciela, wówczas Biskupa szczecińsko-kamieńskiego, Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego.

Ikona Rodziny Świętej namalowana na desce (105 cm x 170 cm) znajduje się w kaplicy Instytutu Studiów nad Rodziną (Łomianki koło Warszawy, ul. Baczyńskiego 9). Jest ta kaplica miejscem codziennej modlitwy członków Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego, jak również wykładowców i studentów Instytutu Studiów nad Rodziną. Chętnie modlą się tutaj rodziny.

7 maja 2007 r. w krypcie przy kaplicy Ikony został pochowany Założyciel obu Instytutów, śp. Ks. Arcybiskup Kazimierz Majdański, który odszedł do wieczności 29 kwietnia 2007 r.


to zdjęcie zrobione sprzętem bardziej profesjonalnym, ale całkowicie zmienia barwy,
choć lepsza jest ostrość, no i zupełnie nie widać na nim złota.
Ikony strasznie trudno się fotografuje

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 20.01.2021

Ostatnio dodane