Wielki Tydzień i Wielkanoc, Ziemia Święta

Wielka Środa...

dodane 00:07

 

Mt 26,14-25

On zaś odpowiedział: „Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane; lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził”.

Dziś kolejna zapowiedź zdrady Judasza, według ewangelisty Mateusza. Ostatecznie zdrady dopełnił w Ogrodzie Oliwnym, całując swego Mistrza... dlatego dziś Getsemani i Bazylika Agonii

 

Getsemani z języka hebrajskiego znaczy „tłocznia oliwek”. Był tu ogród oliwny oraz tłocznia, gdzie produkowano oliwę. Jezus, gdy spojrzał z jednej strony widział to ogromne cmentarzysko, które już tam za czasów Jezusa było. Jezus przygotowuje się do śmierci jednocześnie patrząc na groby, ma świadomość bliskości śmierci, którą widzi mając przed sobą cmentarz.

Te drzewa oliwne nie pamiętają czasów Jezusa, są to drzewa kilkusetletnie. Żydowski historyk Józef Flawiusz, który żył w I w. opowiada w swoim dziele „O wojnie żydowskiej”, że kiedy wybuchło w 66 roku powstanie Żydów przeciwko Rzymianom, Rzymianie stacjonowali na górze Oliwnej i wycięli wówczas wszystkie drzewa, jakie tu były. Te drzewa czasów Jezusa nie pamiętają, z całą pewnością wyrosły z tych sadzonek, korzeni, które pozostały tutaj i które Jezus widział.

 

drzewa oliwne w miejscu Ogrodu Oliwnego

 

Wybudowano tu kościół który nazwano Kościołem Narodów (Bazylika Agonii), dlatego, że powstał z datków, które zbierano pośród 12 narodów świata. Katolicy z tych państw złożyli się na to, aby ten kościół wybudować w 1924 roku. Pierwsza świątynia była tu już w V w. potem przez cały czas były ruiny, a w 1924 r. udało się wybudować ten kościół.

 

Fot. Jola O.

Kościół Narodów od strony Ogrodu Oliwnego

Przy głównym ołtarzu znajduje się skała, na której Jezus miał się modlić i pocić się krwawym potem. Tam miał przeżywać trwogę konania i prosić Ojca, by odsunął od niego ten kielich. Ta skała jest otoczona żelaznym łańcuchem, który ma przypominać krzew cierniowy. Bo ciernie są symbolem cierpienia, a oprócz tego w tych łańcuchach umieszczone są również ptaki, które gdy śpiewają nabijają się na cierń. W ten sposób zadają sobie cierpienie. Symbolizują cierpienie, którego Jezus tutaj doświadczał, ale mają symbolizować również tych wszystkich ludzi, którzy łączą się z Jezusowym cierpieniem.

 

Fot. Jola O.

 

Kościół wydaje się wewnątrz dosyć ponury i ciemny, ale jest to świadomy zamysł architektoniczny, aby tę ciemność trwogi konania Jezusa, która tu przeżywał, pokazać. 
(na podst. komentarza xM.R.)

 

mozaika - modlitwa Jezusa w Getsemani

 

fot. Jola O.

płaskorzeżba przy Ogrodzie Oliwnym

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 25.04.2024

Ostatnio dodane