"Ojcze nasz", Ziemia Święta
"odpuść nam nasze winy..." (7)
dodane 2011-03-29 21:21
„odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…”
Jezus bardzo często w swoim nauczaniu wzywa do przebaczenia, uczy przebaczenia. Jednocześnie mówi, że przebaczenie, które otrzymujemy od Boga, warunkuje nasze przebaczenie drugiemu człowiekowi.
Zanim uzdrowił człowieka sparaliżowanego, powiedział tak: „odpuszczają ci się twoje grzechy”, do kobiety cudzołożnej powiedział: ”Ja cię nie potępiam” i aby jej nie zawstydzić, pochylił się i pisał palcem po ziemi. Piotrowi tłumaczył, że przebaczać trzeba 77 razy, czyli zawsze. Gdy uczył nas, w jaki sposób się modlić, uczył prośby „odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy…”
Potem to swoje nauczanie wprowadził w życie, gdy na drzewie krzyża modlił się: „przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”.
Mówił też w przypowieści o dłużniku, któremu podarowano olbrzymią sumę pieniędzy, że on sam nie był w stanie darować małej kwoty swojemu współsłudze, za co został wtrącony do więzienia. Jezus kończy tę przypowieść słowami: „podobnie uczyni wam Ojciec Niebieski, jeśli każdy z was nie przebaczy z serca swojemu bratu”.
Czyżby Bóg był tak małostkowy, że nie chce przebaczyć nam naszych win, jeśli mamy kłopot z przebaczeniem drugiemu? Oczywiście, nie. Bóg jest zawsze gotowy przebaczyć, problem w tym, że my nie zawsze jesteśmy w stanie przyjąć Boże przebaczenie. Bo nasze serce jest już zajęte przez zło, czy przez nienawiść wobec kogoś innego. Trzeba najpierw opróżnić serce z tego negatywnego stanu, dopiero wtedy w pełni jesteśmy w stanie przyjąć Bożą miłość.
Św. Teresa porównywała to do bardzo prostej sceny – nalewała wody do kubka i mówiła „tu jest woda”, kto chciałby się napić soku z tego kubka, musi najpierw wylać wodę, później nalać soku”. Podobnie jest z naszym sercem. Jeśli chcemy w pełni przyjąć Boże przebaczenie, to trzeba je najpierw opróżnić z nienawiści, złości wobec kogoś drugiego. Dlatego Jezus to w ten sposób warunkuje: „przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili.”
(na podstawie komentarza ks. prof. M. Rosika)
Tak się dobrze składa, że ten fragment modlitwy Pańskiej fajnie wkomponowuje się w dzisiejszą Liturgię Słowa, która mówi o przebaczeniu...
Fot. Jola O.
no to jeszcze w języku esperanto ;o))