Wielokrotnie dostrzegam na kartach Pisma Świętego słowo „słuchaj”. Gdy jest ono tak często używane przez natchnionych autorów musi ono być bardzo ważne.
W Polsce rozpada się średnio około 30 proc. katolickich małżeństw i tendencja jest wzrostowa. Pojawia się pytanie: dlaczego? Odpowiedź może być tylko jedna: dzisiejsza katolicka rodzina przeżywa kryzys wiary. Czy Kościół go dostrzega i jaka może być odpowiedź Kościoła na tą rzeczywistość? Oto pytania i próba odpowiedzi na nie.
Świat promuje "walentynki" tymczasem świadomi katoliccy chrześcijanie w Europie a szczególnie w Polsce pamiętają, że 14 lutego to Święto św.Cyryla i św. Metodego - patronów Europy.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” to hasło roku duszpasterskiego 2014/2015. Dlaczego wezwanie to zostało w bieżącym roku tak wyeksponowane, chociaż w Kościele funkcjonowało ciągle? Oto próba odpowiedzi.
W obecnej rzeczywistości obserwujemy, że tradycyjna rodzina jest podstępnie atakowana – jakże musi być ważną przeszkodą dla realizacji jakichś celów. Jakich? Dobrze jest sobie cele te uświadomić.
Uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata, rozpoczynamy ostatni tydzień bieżącego roku liturgicznego. Rok liturgiczny to nic innego, jak świętowanie całego życia Chrystusa - tajemnicy Jego ziemskiej działalności, męki, śmierci i zmartwychwstania, słowem całej historii zbawienia. W centrum roku jest pascha, a więc Jego i nasze przejście ze śmierci do życia. Świętujemy więc je nie tylko w Okresie Wielkanocnym, ale... przez cały rok, szczególnie zaś we wszystkie niedziele.
Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jaką rolę pełni w życiu społecznym rodzina i jak wiele od zdrowo funkcjonującej rodziny zależy. Zdrowo funkcjonująca, tradycyjna rodzina chrześcijańska to skarb w społeczeństwie. Jest ich jeszcze wiele w naszym otoczeniu, lecz dostrzega się narastający, w dość szybkim tempie, kryzys rodziny. U jego podstaw leżą np. niezdolność do wchodzenia w relacje i [...]
Dnia 29 czerwca każdego roku Kościół obchodzi uroczystość dwóch największych Apostołów - Piotra i Pawła. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że w bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły. Zyskał miano "Apostoła Narodów". Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem.
Przeżywaliśmy niedawno tajemnicę Paschy. Trwając nadal w radości zmartwychwstania Jezusa, zbliżamy się do trzech uroczystości: Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz uroczystości Najświętszej Trójcy. Każda z tych uroczystości w roku liturgicznym zasługuje na uwagę. Jednak Zesłanie Ducha Świętego nabrało szczególnego znaczenia w formowaniu się, w powstawaniu Kościoła powszechnego.
Już w niedzielę 27 kwietnia 2014 roku odbędzie się w Watykanie kanonizacja naszego rodaka Jana Pawła II – polskiego papieża, którego pontyfikat trwał od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku. Kolejny Polak oficjalnym świętym!