Złośliwości

"Zwykli księża"

dodane 20:50

No... Tak się zastanawiam.

Czytam i własnym oczom nie wierzę. Ale przyjdzie uwierzyć. Chodzi o list "zwykłych księży. Postulaty... Zazwyczaj słuszne miesza się z mniej słusznymi. Tu słuszne zmieszano z ...absurdalnymi.

Ot, postulat by "Kościół zatrzymał dewastację planety". Niesamowite. Ma taką władzę? Albo "przeciwstawić się radykalnie nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn". Gdyby jeszcze było "nierównemu". Ale "radykalnie nierównemu"? No, może to dlatego, że to księża i zakonnicy. Kobiety widzą jako kucharki na probostwach i sprzątaczki. Jako świeci znam mnóstwo kobiet zajmujących się znacznie bardziej zaszczytnymi zajęciami. Na kierowniczych stanowiskach też. Albo taki postulat "solidarnej opieka nad słabszymi, niepełnosprawnymi, samotnymi – szczególnie ważnay w czasie pandemii". No, może dominikanie i jezuici (tych chyba najwięcej wśród sygnatariuszy listu) posługą potrzebującym się nie zajmują. Ale całkiem sporo zakonów i zakonnic - jak najbardziej. Nie widzieć tej działalności Kościoła, nie widzieć też przy tym trudu, jaki w tej dziedzinie podejmują wierni świeccy - to już właściwie obelga. 

Rozbawiła mnie za to lista tych "zwykłych księży". Połowę z nich znam z ożywionej działalności medialnej. Skoro mają na nią czas, to widać niespecjalnie, jak większość księży, są przygnieceni duszpasterskimi obowiązkami. Ot, tacy zwykli-niezwykli. Paru profesorów, wykładowcow...itd itp. z duszpasterstwem mający raczej luźny związek. Jeden z nich był (jest) nawet szefem lokalnego Caritasu. Znaczy słabo działał, skoro podpisał list, ze Kościół za mało robi. Przytoczę ich listę, bo to wyjątkowo ciekawa lektura.

o. Tomasz Biłka OP
o. Maciej Biskup OP
ks. Adam Boniecki MIC
ks. Jan Czekalski
o. Tomasz Dostatni OP
ks. Jacek Dziel
o. Stanisław Jaromi OFM Conv.
o. Wojciech Jędrzejewski OP
ks. Maciej Kubiak
ks. Arkadiusz Lechowski
ks. Andrzej Luter
ks. Grzegorz Michalczyk
o. Marcin Mogielski OP
ks. Krzysztof Niedałtowski
o. Wacław Oszajca SJ
ks. Andrzej Perzyński
ks. Andrzej Pęcherzewski
ks. Jacek Prusak SJ
o. Józef Puciłowski OP
ks. Bartosz Rajewski
ks. Jacek Siepsiak SJ
ks. Waldemar Sondka
ks. Sławomir Szczyrba
ks. Andrzej Szostek MIC
o. Adam Szustak OP
ks. Alfred Wierzbicki
o. Maciej Zięba OP

nd pn wt śr cz pt sb

28

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 02.03.2021