O miłości Boga i drugim przykazaniu

dodane 15:18

Bóg jest z nami? To chyba zależy.

Z jakieś trzydzieści parę lat temu chodziłem na wykłady śp. ks. Franciszka Szulca. Kiedyś opowiadał, jak ważnym jest obraz Boga, jaki każdy w nas nosi w sercu. Bo przecież od tego zależy, jak się do Boga ustawimy, prawda? Chodzi, by był to obraz zgodny z objawieniem, nie karykatura Boga. W tym kontekście wspominał o rodzicach straszących dzieci Panem Bogiem. "Bozia cie skaże" - mówią, kiedy dziecko robi coś nie po ich myśli. Np. biega, choć mu rodzice zakazują albo w czystych spodniach włazi do kałuży. "Skąd ten idiota to wie!" - krzyknął nagle ks. Franciszek tag głośno, że podskoczyli nawet ci, których myśli unosiły się gdzieś w okolicach niebieskich migdałów.
 
No właśnie. Skąd ten czy ów wie, że "Gott mit uns", jak to mieli napisane na pasach niemieccy żołnierze?
 
Oczywiście częściowo znam odpowiedź na to pytanie. Dzięki przykazaniom. Myślę więc, że Bóg zazwyczaj jest po stronie tego, który jest kopany, ne tego, który kopie. Myślę, że jest po stronie okradanego, nie tego który kradnie. I oczernianego, nie tego, który oczernia. W wielu innych wypadkach mam jednak wątpliwości. Bo zwyczajnie nie wiem czy ta lub inna sprawa, ten czy inny pomysł są naprawdę po myśli Bożej. Bo niby skąd miałbym wiedzieć czy Bóg, który wie wszystko, nie widzi czegoś, czego nie dostrzegam ja? Np. że coś tam wcale nie dla Jego chwały, ale dla chwały człowieka? Albo że nie jest po to, by ludzie bardziej Go kochali, ale umocnienia czyjejś władzy?
 
To właśnie przed łatwym stawianiem się w roli rzecznika Pana Boga chroni nas 2 przykazanie. Ono nie jest dla bezbożników: ono jest dla wierzących. I to tym bardziej, o ile bardziej uważają się za ludzi po myśli Bożej. Bo gdy człowiek przekonany jest o swojej doskonałości przed Bogiem, bardzo łatwo uznaje, że ten, kto jest inny, ma inne poglądy, miły Bogu być nie może. A Bóg zawsze jest ponad, nieprawdaż?
 
Oczywista oczywistość, wiem. Sam już co najmniej kilka razy o tym pisałem. Ale gdy patrzę na dotykające nas w Polsce spory, wolę o tym przypomnieć....

PS. Pamiętam, że obiecałem napisać drugą cześć tekstu "Pamiętam" :)
nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

3

4

7

9

10

11

12

15

16

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 18.02.2020