Czas na podsumowanie naszych ,,katechez" na tematy Bożego Miłosierdzia. Tajemnicy równie pięknej, co trudnej do prawidłowego zrozumienia.
Dziś Kościół wspomina św. Katarzynę ze Sieny. Mam szczęście w tym wielkim dniu przebywać w najpiękniejszym polskim mieście - Sandomierzu, mieście do którego szczęśliwie powrócili Dominikanie, z których rodziny wywodziła się ta intrygująca niewiasta.
Podstawowymi środkami, przez które Bóg udziela swego Miłosierdzia grzesznikom są sakramenty, w szczególności pokuta i namaszczenie chorych. Można jednak wymienić jeszcze środki pośrednie, prowadzące do skorzystania z sakramentów uzdrowienia duchowego lub przynajmniej pomóc wzbudzić doskonały żal za grzechy.
Jednym z podstawowych objawów Miłosierdzia Bożego jest to, że Bóg przebacza wszystkie, najcięższe nawet grzechy. Jedynym warunkiem to dobra wola, wyrażana przez skruchę i oddanie się Zbawicielowi w opiekę. Podstawowymi środkami dostępu do Bożego Miłosierdzia są sakramenty pokuty i namaszczenia chorych.
Tydzień po święcie Wielkiej Nocy Kościół Katolicki obchodzi święto ku czci Bożego Miłosierdzia. Święto to zostało ustanowione przez ojca świętego Jana Pawła II, w związku z objawieniami danymi św. Marii Faustynie Kowalskiej. Święto to, przypadające zawsze w niedzielę po Wielkanocy, stanowi jakby dopełnienie i uwieńczenie okresu, w którym Kościół wspomina zbawczą Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie [...]
Wielu ludzie ma problem z rozwiązaniem dylemtu Sprawiedliwości Bożej z Bożym Miłosierdziem. Inni znowu atakują Kościół i Boga za zbytnią pobłażliwość dla grzeszników. Tymczasem ani Miłosierdzie nie jest sprzeczne ze sprawiedliwością, a tym bardziej ani Bóg ani Kościół nie jest zbytnio pobłażliwy. Miłosierdzie bowiem, chociaż nieograniczone ma jednak swoją cenę. Skruchę i dobrą wolę.
Zmartwychwstanie Chrystusa stanowi kulminacyjną prawdę naszej wiary i tak samo jak krzyż jest istotnym elementem Misterium Paschalnego.