kolejny kwiecień

dodane 22:30

Co by było, gdyby nagle Kaczyński z Macierewiczem uznali ustalenia komisji Millera. Otóż nic. W zamach by wierzyl ten sam procent Polaków jak teraz, a nawet może większy. Zaczęto by szerzyć teorie spiskowe, że np. Kaczyńskiemu i Macierewiczowi służby specjalne podały podstępnie środki psychotropowe itd.

 

Profesor Rońda jako dowody na wybuch w kadłubie samolotu TU154M, pośrednie, ale niepodważalne, zaprezentował w studio TVP1 przy okazji dyskusji o filmach smoleńskich nie tylko dwa dokumenty nabyte ?nie powiem gdzie i nie powiem od kogo, ale prawdziwe?, ale pokazał także zdjęcia dwóch puszek, które miały modelować zachowanie się upadającego na grunt smoleński kadłuba samolotu Tu154M ? jedna była cała i reprezentowała kadłub nietknięty, tylko lekko zdeformowany, a druga była rozwalona i reprezentowała kadłub samolotu po wybuchu.
Przypuszczam, ze taka przemawiająca do wyobraźni symulacja spodobała się prezesowi Kaczyńskiemu, który teraz gorliwie i bezpiecznie, bo mając za sobą profesorski autorytet, głosi teorię, że gdyby nie wybuch, to samolotowi nic by się nie stało, nawet by nie pękł (jak ta pierwsza puszka) gdyby przyziemił z szybkością 9m /s.
Kaczyński jest usprawiedliwiony, nie zna się, więc korzysta z naukowego autorytetu prof. Rońdy.
Jeśli chodzi o tego drugiego, to należy wyrazić najwyższe zdziwienie i zaniepokojenie, jak naukowiec z dorobkiem, wplątany w politykę, odpowiadający na zapotrzebowanie PiSowskich patriotów daje się wymodelować, uplastycznić, nagiąć do głoszenia tez bezpodstawnych, do niepoważnych prezentacji, do kuglarskich sztuczek.
Eksperyment Milgrama zadziałał? W słusznej sprawie można wszystko nagiąć i zaczarować, bo słuszność sprawy jest ważniejsza niż logika, niż wiedza, niż etyka naukowca, niż zwykły zdrowy rozsądek?
Przychylam się do tezy, ze efekt Milgrama, to nie tylko przemoc pod presją, to także kłamstwo pod presją, to poddaństwo intelektualne w oczekiwaniu nagrody, to także konformizm dominujący nad prawdą naukową, inżynierską, życiową, to pewien rodzaj złudy i amoku odbierający zdrowy rozsądek i rozum.
Swoją drogą, to nauka polska niezbyt wysoko szybuje nad ziemią, skoro po takim kuglarskim występie znanego profesora nie dochodzą do mediów z uczelni i instytutów jakieś żywsze reakcje.
nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 14.12.2019

Ostatnio dodane