„Radość miłości”adhortacja papieża Franciszka
dodane 2016-05-01 11:43
Jeśli z uwagą spojrzę na własne życie, życie rodzinne, na życie rodzinne sąsiadów, szerszej – życie społeczności w naszym kraju, dostrzegam ciągle powiększający się kryzys rodziny wśród ochrzczonych katolików.Ten przedstawiony w skrócie obraz od wielu lat dostrzegają odpowiedzialni za Kościół papieże np. papież Franciszek zwołał dwa Synody (2014 i 2015), których tematem wiodącym było „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Podpisana 19 marca br. adhortacja „Amoris laetitia” (Radość miłości) stanowi podsumowanie dwóch powyżej wymienionych zgromadzeń Synodów Biskupów poświęconych rodzinie.
Zatrzymując się na chwilę w coraz szybszym tempie życia i z uwagą spoglądając na własne życie, życie rodzinne, na życie rodzinne sąsiadów, szerszej – życie społeczności w naszym kraju, dostrzegam ciągle powiększający się kryzys rodziny wśród ochrzczonych katolików. Problem ten dotyka także mojej katolickiej rodziny i mojego otoczenia. Dostrzegam brak w rodzinach chęci przezwyciężania doraźnych kryzysów a radą na ich przezwyciężanie jest rozwód. Stąd tak często w szkołach obserwuje się dzieci wychowywane w niepełnej rodzinie, co dalej prowadzi do powielania przez nich, jako już dorosłych, wzorców utrwalonych w dzieciństwie. Dostrzegam również, że dorosłe dzieci w rodzinach, idąc za dominującymi trendami w świecie opisywanym przez nieprzyjazne Kościołowi media, wybierają drogę zła, wpadają w różne zniewolenia np. od alkoholu, narkotyków, internetu... Dla wielu młodych sakrament bierzmowania to „sakrament pożegnania się z Kościołem”. Wielu młodym obcy staje się już sakrament małżeństwa i wybierają życie w wolnych związkach. Wniosek z obserwacji nasuwa się jeden: rodzina przeżywa kryzys, rodzina jest zagrożona a tym samym zagrożone są podstawy istnienia narodu. A podstawową komórką społeczną jest zdrowo funkcjonująca rodzina, która jako fundament w naszej kulturze przyjęła chrześcijańską antropologię człowieka.
Ten przedstawiony w skrócie obraz od wielu lat dostrzegają odpowiedzialni za Kościół papieże. Papież Franciszek zwołał dwa Synody (2014 i 2015), których tematem wiodącym było „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Na podstawie obrad ojców synodalnych, Ojciec Święty podpisał 19 marca br. adhortację „Amoris laetitia” (Radość miłości)*), która stanowi podsumowanie dwóch powyżej wymienionych zgromadzeń Synodów Biskupów poświęconych rodzinie.
Nowa adhortacja mówi o żywym organizmie małżeństwa, a nie o patologiach małżeńskich. Jest tekstem kierowanym do wszystkich, a zwłaszcza do duszpasterzy, aby przyjąć nową postawę w stosunku do rodziny: towarzyszyć, integrować i być blisko tych, którzy cieszą się pięknem małżeństwa, ale i tych, którzy cierpią z powodu zranionej miłości. Papież w najnowszej adhortacji bardzo dowartościował nauczanie Jana Pawła II, którego adhortację „Familiaris consortio” wielokrotnie przytacza. W odniesieniu do zadań duszpasterskich, papież podkreśla w „Amoris laetitia”, że do duszpasterstwa rodzin, które są absolutnym priorytetem, powinny się zmobilizować wszystkie siły w Kościele. Duszpasterze powinni potrafić współpracować ze specjalistami z różnych dziedzin, ze świeckimi, mającymi doświadczenie w towarzyszeniu małżeństwom. Bardzo ważna jest rola ewangelizacji rodzin poprzez rodziny – przypomina adhortacja.
Kościół zawsze traktował rodzinę z należną uwagą a małżeństwo uznawał za sakrament. Jednak w obecnej sytuacji głoszenie Ewangelii rodziny, przypomina papież, jest pilną potrzebą nowej ewangelizacji a Kościół jest wezwany do jej wdrożenia i to stara się robić różnymi sposobami. Z moich parafialnych podwórek to np. spotkanie w dniu 21 kwietnia br. w kościele NSPJ w Obornikach Śl. z dr Jackiem Pulikowskim. Temat spotkania „Zagrożenia współczesnego świata dla naszych małżeństw, rodzin i dzieci”. Pan Jacek jest mężem, ojcem, wykładowcą akademickim z wykształcenia dr inżynier. Małżeństwo z Poznania – Jadwiga i Jacek Pulikowscy zostali mianowani przez papieża Franciszka audytorami synodu o rodzinie w 2015 roku. Uprzednio podobne spotkanie z Panem Jackiem odbyło się w 2015 roku w drugiej parafii JTiAP w Obornikach Śl.. Oby takich spotkań było więcej.
Dla rodziny nadchodzi czas próby. Odpowiedzią na kryzys rodziny powinno być życie każdego z nas oparte na Słowie Bożym i liturgii we wspólnocie, gdzie pokora, prostota i uwielbienie Boga byłyby praktykowane jak w Świętej Rodzinie z Nazaretu. Gdzie miłość Boga i bliźniego będzie pierwszym, nadrzędnym przykazaniem. Rodzina chrześcijańska z otwartością na życie jest nadal w centrum uwagi Kościoła. Dzisiaj słyszę coraz częściej głosy w Kościele, że wychowanie wiary u dzieci a także wśród dorosłych jest niezbędne.
Dlatego przywróćmy w rodzinach nadzieję i stawiajmy na Jezusa, który jest drogą, prawdą i życiem a wygramy czas próby!
Zbigniew Stachurski – 27.04.2016
_________________
*) treść adhortacji „Amoris laetitia” (Radość miłości) można znaleźć na stronie: http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20160319_amoris-laetitia.html