Kościół katolicki
Kończy się rok liturgiczny w Kościele i co dalej?
dodane 2015-11-21 20:55
Kończy się rok liturgiczny. Kościół jednak podejmuje szereg inicjatyw w kolejnym roku. Inicjatyw pomagających człowiekowi w drodze do zbawienia. Ogłasza Rok Miłosierdzia, przypomina o 1050 rocznicy chrztu Polski. Robi to w wielkiej trosce o rodzinę, która atakowana przez siły zła przeżywa aktualnie ogromny kryzys. Chcę w niniejszym wpisie w szczególny sposób zwrócić uwagę na konieczność odkrywania na nowo własnego sakramentu chrztu i znaczenia wtajemniczenia chrześcijańskiego prowadzącego od zwykłej pobożności do wiary głębokiej.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmiało hasło roku duszpasterskiego, który zakończy się wraz z ostatnim tygodniem okresu zwykłego w sobotę 28 listopada 2015 r. Wielu skorzystało z propozycji Kościoła niemniej jednak rok ten upłynął m.in. pod znakiem kryzysu rodziny, który narasta już od szeregu lat. Wynika on z poważnego ataku, który ma miejsce przeciwko rodzinie. Stąd w Kościele zwołane dwa Synody, na których omawiane były problemy dotykające życia rodzinnego. Kierunki, jakie przyjmie Kościół w pomocy dla kryzysujących rodzin nakreślone zostaną zapewne w adchortacji papieża Franciszka na podstawie materiałów posynodalnych.
W Polsce wielu wiernych zrzeszonych w organizacjach katolickich (także i nie zrzeszonych) dostrzega zagrożenie dla rodzin. Np.: na II Kongresie Akcji Katolickiej, który obradował we wrześniu br. w Krakowie abp.Stanisław Dziwisz mówił „Trzeba przede wszystkim inwestować w rodzinę i pomagać rodzinom w trudzie wychowania potomstwa...”. Bp Marek Solarczyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej zwrócił uwagę: „Czy będziemy mówić o przestrzeni rodzinnej, społecznej, politycznej czy kulturalnej, przesłanie podstawowe było jedno: macie co robić. Nawet na poziomie najniższym, jakim jest parafia”. „Jesteśmy świadomi zagrożeń, które coraz większe piętno odciskają na naszym społeczeństwie...Trzeba to sobie uświadamiać i przekazywać tę prawdę innym niosąc Ewangelię nadziei” – mówiła Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Natomiast Kazimierz Kryla, przewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich w wywiadzie dla KAI powiedział: „Uważamy, że w tej chwili, w rzeczywistości, która nas otacza, rodzina jest tematem najważniejszym nie tylko dla naszej organizacji, ale sytuacja rodziny będzie wpływać w ogóle na byt naszego narodu”.
W ciągu roku papież Franciszek prezentował współczesne zagrożenia wobec rodziny w formie prostej i przystępnej na Audiencjach Środowych. Aby sprostać wszystkim wyzwaniom dzisiejszej rzeczywistości warto sięgać do materiałów archwalnych z tych audiencji. Również na bieżąco trzeba się wsłuchiwać w głos Kościoła. Chcę przypomnieć, że tegoroczny Adwent zbiegnie się z początkiem obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wraz z Nadzwyczajnym Rokiem Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia. W nadchodzącym roku liturgicznym będzie więc na pewno odniesienie do znaczenia sakramentu chrztu św. w życiu każdego z nas oraz w życiu rodzinnym. Chrzest wraz z sakramentem bierzmowania i Eucharystii jest sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. Sam sakrament chrztu wymaga katechumenatu - czasu wtajemniczenia wiary. Ze względu na chrzest dzieci wtajemniczenie odbywa się po chrzcie św. początkowo w rodzinie a później także we wspólnocie Kościoła. Czy tak się dzieje w każej rodzinie?
Wtajemniczenie prowadzi od zwyczajnej pobożności do wiary dojrzałej, gdzie w sposób świadomy, już jako dorosły rozpoczynam życie chrześcijańskie w opartciu o Słowo Boże, liturgię i wspólnotę Kościoła. Bóg swoją łaską czyni ze mnie nowe stworzenie zdolne do pełnienia m.in. uczynków miłosierdzia. Uczynków, o których częściej niż zazwyczaj będzie się mówiło w Kościele po ósmym grudnia br. Kościół na pewno będzie w szczególny sposób zachęcał do zwrócenia uwagi na Miłosierdzie Boże, które może mnie uzdolnić do świadczenia uczynków miłosierdzia. Dlatego dobrze jest sobie już dzisiaj uzmysłowić, że istnieją uczynki takie jak nakarmienie głodnych, zapewnienie bezdomnym dachu nad głową, przyodziewanie nagich, odwiedzanie chorych i więźniów oraz grzebanie umarłych. Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw świadczenia miłosierdzia w stosunku do bliźniego. Są to uczynki miłosierdzia co do ciała. Są także uczynki miłosierdzia co do duszy, do których zaliczamy: upominanie grzeszących, pouczanie nieumiejętnych, radzenie wątpiącym, pocieszanie strapionych, znoszenie z cierpliwością doznanych krzywd, chętne darowanie urazów oraz modlitwa za żywych i umarłych.
Zapamiętajmy więc, że celem kolejnego roku ma być moja odnowa życia w Chrystusie. Życia, które otrzymałem na Chrzcie Świętym. Służyć temu będzie program w Kościele zatytułowany: "Nowe życie w Chrystusie", gdzie w centrum nauczania duszpasterskiego będzie ukazywany sakrament chrztu, nowy człowiek i duchowość chrzcielna. Chciejmy zatem w tym czasie Miłosierdzia Bożego osobiście dążyć do odkrycia łaski chrztu, by żyć nią w codzienności.
Zbigniew Stachurski