• Jezuita piarowiec

    Do dziś panuje przekonanie, że ksiądz zna się tylko na posłudze sakramentalnej oraz potrafi jedynie poprowadzić procesję i kondukt żałobny. Nauki świeckie są mu zwykle obce. Jednak w historii Kościoła odnajdujemy wielu księży, którzy byli wybitnymi naukowcami i praktykami w dziedzinach, które nie mają nic wspólnego z posługą osoby duchownej. Hiszpański jezuita Baltasar Gracian y Morales (1601-1658), uważany za jednego z głównych przedstawicieli hiszpańskiego baroku w literaturze, może być również uznany za prekursora technik stosowanych dziś przez najbardziej doświadczonych specjalistów PR. Jego wskazówki jak dbać o własny wizerunek zaskakują swoją aktualnością.


  • Katolicy uśpionej wiary

    Każdy, kto oglądał filmy szpiegowskie wie, kim jest uśpiony szpieg – nie angażuje się w żadną misję lecz ma oczy i uszy otwarte, bo w każdej chwili może zostać wezwany do akcji. Inaczej jest z uśpionym chrześcijaninem. Niby słucha a nie słyszy, patrzy a nie widzi. Stracił czujność i myli mu się sztacheta od płotu z krzyżem. Jak wyleczyć się z tej głuchoty i ślepoty duchowej, która nie pozwala nam usłyszeć Bożego wezwanie do akcji?


  • Gdy żołnierz strzela do siebie

    Uczono nas, że stoją na straży ojczyzny, że bronią nas przed wrogiem. Kto nas jednak obroni przed naszą własną desperacją? Tragedia człowieka piastującego odpowiedzialne stanowisko w prokuraturze dotknęła mnie osobiście. Uświadomiłem sobie, że największy wróg czai się w naszym wnętrzu. Bo kto przyjdzie nam z pomocą, gdy życie starci sens?


  • Liczba 666 rozwikłana

    Wśród wielu apokaliptycznych symboli, największym zainteresowaniem ze strony współczesnej młodzieży cieszy się liczba 666 symbolizująca bestię. Aby rozszyfrować symboliczne znaczenie liczby bestii i zrozumieć kim jest stwór, o którym mówi Apokalipsa w rozdziale 13, wersecie 18, wystarczy zapoznać się z wartością liczbową, jaka odpowiada każdej literze w alfabecie hebrajskim.


  • Kościół przyszłości

    Jak będzie wyglądał Kościół za 50 lat? Czy parafie przetrwają? Na ile zmieni się rola osób duchownych i świeckich? Już dzisiaj w dużych miastach parafie są coraz bardziej anonimowe a ludzie wybierają sobie kościół, do którego uczęszczają w niedziele i święta, gdzie przyjmują sakramenty i słuchają kazań.


  • Intymność i pornografia

    Wiesław Myśliwski w powieści „Pałac” pisze, że „najbardziej podniecające jest nie ciało kobiety lecz jej nagość”. Gdy pierwsi rodzice zgrzeszyli, nie wstydzili się swojego ciała, które było, jak wszelkie stworzenie, dobre i piękne. Wstydzili się swojej nagości.


  • Kto jest powołany a kto wybrany?

    „Bo wielu jest powołanych lecz mało wybranych” (Mt 22,14) czytamy w przekładzie Biblii Tysiąclecia. O znaczenie tego zdania byłem wielokrotnie pytany podczas konferencji oraz w Internecie. Sięgając do tekstu greckiego i starając się przetłumaczyć go jak najbardziej dosłownie, otrzymałem następujące zdanie: "Wielu albowiem jest wezwanych, mało zaś wybranych".


  • Przebaczenie jest nieodwracalne

    Gdy po śmierci pewnego Szkockiego lekarza przeglądano jego księgi rachunkowe, znaleziono wiele wpisów przekreślonych czerwonym kolorem z krótkim dopiskiem: "Przebaczono- zbyt biedny by zapłacić". Ale żona zmarłego lekarza zdecydowała odzyskać te pieniądze i założyła w sądzie sprawę przeciw osobom, które nie zapłaciły. Gdy sprawa trafiła na wokandę sędzia zapytał: Czy to pismo pani męża?


  • Pies na drodze do Lecce

    Rozmowę skończyliśmy o północy. Wyszedłem z jego domu pełen nadziei, że zrozumiał, że teraz jego życie się ułoży. Ulica była ciemna a do miasta brakowało dwóch kilometrów. W głębi prostej jak struna ulicy przebijało przez mrok dalekie, nieśmiałe światło jedynej, działającej w okolicy latarni. Szedłem szybkim, równym krokiem. Nagle wyrósł przede mną pies.


  • Komu odpuścicie, będzie odpuszczone

    Wielokrotnie wierni pytali mnie o to, jak przebaczyć gdy sama myśl o osobie, która ich głęboko zraniła, powoduje skręt kiszek. Zaciskają zęby a nieraz pięści. Nie są w stanie reagować inaczej. Powraca wewnętrzny ból i niechęć do krzywdziciela nie do przezwyciężenia. Nieraz życzą mu wszystkiego, co najgorsze mimo, że chcieliby chcieć przebaczyć jak uczy Ewangelia.