Lektury

Jezuita piarowiec

dodane 12:37

Do dziś panuje przekonanie, że ksiądz zna się tylko na posłudze sakramentalnej oraz potrafi jedynie poprowadzić procesję i kondukt żałobny. Nauki świeckie są mu zwykle obce. Jednak w historii Kościoła odnajdujemy wielu księży, którzy byli wybitnymi naukowcami i praktykami w dziedzinach, które nie mają nic wspólnego z posługą osoby duchownej. Hiszpański jezuita Baltasar Gracian y Morales (1601-1658), uważany za jednego z głównych przedstawicieli hiszpańskiego baroku w literaturze, może być również uznany za prekursora technik stosowanych dziś przez najbardziej doświadczonych specjalistów PR. Jego wskazówki jak dbać o własny wizerunek zaskakują swoją aktualnością.

Do dziś panuje przekonanie, że ksiądz zna się tylko na posłudze sakramentalnej oraz potrafi jedynie poprowadzić procesję i kondukt żałobny. Nauki świeckie są mu zwykle obce. Jednak w historii Kościoła odnajdujemy wielu księży, którzy byli wybitnymi naukowcami i praktykami w dziedzinach, które nie mają nic wspólnego z posługą osoby duchownej.

Hiszpański jezuita Baltasar Gracian y Morales (1601-1658), uważany za jednego z głównych przedstawicieli hiszpańskiego baroku w literaturze, może być również uznany za prekursora technik stosowanych dziś przez najbardziej doświadczonych specjalistów PR. Jego wskazówki jak dbać o własny wizerunek zaskakują swoją aktualnością.

Nie wystarczy zdobyć dobre imię, trzeba je jeszcze utrzymać – pisze ojciec Baltasar. Pomóc w tym może umiejętne podtrzymywanie zainteresowania własną osobą oraz ukazywanie w dobrym świetle tego, co robimy.

W relacjach czasem trzeba powiedzieć coś „prosto z mostu”, ale innym razem lepsza okazuje się „gra finezyjna”. I przede wszystkim warto pamiętać, że nie tylko jest ważne to, co mamy do powiedzenia lecz równie ważny jest sposób, w jaki to przekazujemy.

Nie bądź nieprzystępny! Przystawaj z ludźmi szczęśliwymi, by się nimi posługiwać, a unikaj nieszczęśliwców! Czasem trzeba udać, że się nie rozumie! To tylko kilka wybranych maksym, których setki znajdujemy w książkach ojca Baltasara.

Krzysztof Górski w artykule „Superczarny piar” zwraca uwagę, że choć niektóre wskazówki jezuity mogą wydawać się dziś oczywiste, to jednak odnajdujemy w jego dziełach zupełnie niebanalne porady, choćby takie jak sugestia, by rozmyślnie popełniać drobne błędy. „Wskazówka szczególnie wartościowa w piarze politycznym – pisze Górski. „Drobny błąd czyni cię bardziej ludzkim, dodaje – o paradoksie – siły przekonywania. Stajesz się bliższy…”1 zwykłym ludziom.

Książki Baltasara Graciana y Morales, nie zawsze za jego czasów wydawane za zgodą przełożonych zakonnych, zostały przetłumaczone na język polski 2. Zachęcamy do zapoznania się z nimi chrześcijańskich liderów i pracujących z nimi ludzi od promocji i kształtowania wizerunku. Warto.


Przypisy

(1) Krzysztof Górski, „Superczarny piar”, Piar.pl, 4(10)2006, s. 85.

(2) Wyrocznia podręczna, Wydawnictwo Test, Lublin 1997; Brewiarz dyplomatyczny, Pax, Warszawa 2009; Sztuka Doczesnej Mądrości, Helion S.A., Gliwice 2010.

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 27.01.2025

Ostatnio dodane