• Doświadczenie nauczyło cię, ze słońce powraca...

  Ten wiersz bardzo trafnie opisuje mój obecny stan. Jak dobrze, że są osoby, które pomagają nam przetrwać kolejną noc ciemności w życiu. Gdzie nie spojrzysz, noc. Spojrzysz za siebie ciemność. Spojrzysz przed siebie, nic tylko ciemność. Otrzymujesz sygnały miłości, ale im nie ufasz. Doświadczenie nauczyło cię, ze słońce powraca, a mimo to, stoisz z pustymi rękoma i nie wierzysz w lepsze jutro. Nie wierzysz w Boga, mimo, że Go spotkałaś. Podaj mi rękę. Chce milcząco być przy tobie i z tobą zaczekać aż minie noc."


 • Słowa Edyty Stein

  Edyta Stein : " Słowa „bądź wola Twoja” powinny stać się dla chrześcijanina normą życia, powinny regulować bieg dnia od rana do wieczora, być ciągle główną nasza myślą. Wszystkie inne troski Bóg przejmie na siebie, nam do końca życia pozostanie ta jedną, gdyż nigdy nie możemy być pewni, że zawsze znajdujemy się na drodze, która wiedzie ku Niemu."


 • Ludzie bowiem będą ...

  Czytanie z 2 Listu do Tymoteusza rozdz. 3: 1 A wiedz o tym, że w dniach ostatnich nastaną chwile trudne. 2 1 Ludzie bowiem będą samolubni, chciwi, wyniośli, pyszni, bluźniący, nieposłuszni rodzicom, niewdzięczni, niegodziwi, 3 bez serca, bezlitośni, miotający oszczerstwa, niepohamowani, bez uczuć ludzkich, nieprzychylni, 4 zdrajcy, zuchwali, nadęci, miłujący bardziej rozkosz niż Boga. 5 Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy. I od takich stroń. 6 Z takich bowiem są ci, co wślizgują się do domów i przeciągają na swą stronę kobietki obciążone grzechami, powodowane pożądaniami różnego rodzaju, 7 takie, co to zawsze się uczą, a nigdy nie mogą dojść do poznania prawdy. 8 Jak Jannes i Jambres2 wystąpili przeciw Mojżeszowi, tak też i ci przeciwstawiają się prawdzie, ludzie o spaczonym umyśle, którzy nie zdali egzaminu z wiary. Ale dalszego postępu nie osiągną: 9 bo ich bezmyślność będzie jawna dla wszystkich, jak i tamtych jawna się stała.


 • Przebaczenie które uzdrowia

  Komentarz do dzisiejszej Ewangelii Przebaczenie które uzdrawia. Człowiek współczesny nie dowierza, że przebaczenie jest owocem przebaczenia grzechów. W mentalności zdominowanej przekonaniem o skuteczności lekarstw i nowoczesnych terapii nie przyjmujemy do wiadomości, że niezdolność do czynienia dobra, cierpienie rozbitych rodzin, pozostawionych dzieci, odrzuconych i upokorzonych małżonków są następstwem braku przebaczenia. Tracimy poczucie grzechu. Konsekwencją tego jest fakt, że nie idziemy do tego, który może nas leczyć, przebaczjac grzechy. Z kolei skutkiem braku przebaczenia ze strony Boga jest niezdolność do przebaczenia w naszych relacjach międzyludzkich. Tragiczny paraliż nowoczesnych społeczeństw.


 • Pan Bóg mnie ciągle zaskakuje...

  Pan Bóg mnie ciągle zaskakuje, zaskakuje swoją troską. dzisiaj szarpana myślami i uczuciami, że nie mogę znieśc, tego jak zle traktujemy siebie wzajemnie. jak szybko osadzamy, jak lubimy rozkoszować się porażką drugich. dostałam od bardzo mi bliskiej osoby modlitwe o pogode ducha. Mój dobry Ojciec w niebie zadbał nawet o słowa modlitwy jakimi powinnam sie modlić


 • Daj mi pogodę ducha

  Boże, użycz mi pogody ducha, Abym godziła się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniła, to co mogę zmienić. Mądrości, abym odróżniła jedno od drugiego. Pozwól mi co dzień żyć tylko jednym dniem, Czerpać radość z chwili, która trwa. W trudnych doświadczeniach losu ujrzeć drogę wiodącą do spokoju, I przyjąć – jak Ty to uczyniłeś- ten grzeszny świat takim, Jakim on naprawdę jest, A nie takim, jakim ja chciałabym go widzieć. Ufać, że jeżeli poddam się Twojej woli, To wszystko będzie jak należy. Tak bym w życiu osiągnęła umiarkowane szczęście, A w życiu przyszłym, u Twego boku, Na wieczność posiadła szczęśliwość niepomierną. Amen


 • Aby iść z Nim aż pod krzyż

  „ Ja , proszę panią, odpowiedziałam sobie na to pytanie w Wielki Piątek, i wiem, że poprosiłabym pana Jezusa, aby dał mi siłę i odwagę, aby iść z Nim aż pod krzyż.” Dziękuję Panie Boże za ten piękny dar! Doświadczyłam dzisiaj pięknego świadectwa wiary. Pracuje jako katechetka i w ostatnim czasie często pytałam siebie, czy Ewangelia jest dzisiaj w stanie dotrzeć do dzieci i młodzieży. Często miewam wrażenie ze mowie do ściany, ze stoi przede mną mur nie do pokonania. Dzisiaj usłyszałam słowa które są dla mnie najpiękniejszą i najbardziej wartościową nagroda, która rozwiała moje wątpliwości i dała siłę i motywację do dalszej pracy. Uczennica kl. VI zapytała mnie, czy gdybym żyła w czasie Pana Jezusa, czy miałabym odwagę iść z nim aż pod krzyż? Zapytała, czy zadałam sobie to pytanie? Tak się składa ze w tym roku miałam wyjątkowo trudny czas Wielkiego postu i nieraz pytałam siebie, czy poszłabym konsekwentnie pod krzyż, czy uciekłabym, czy tez przyglądałabym się wszystkiemu z ukrycia a może włączyłabym się w tłum i krzyczała „ Ukrzyżuj Go!”? Po mojej wypowiedzi usłyszałam od Agaty słowa: „ Ja , proszę panią, odpowiedziałam sobie na to pytanie w Wielki Piątek, i wiem, że poprosiłabym pana Jezusa, aby dał mi siłę i odwagę, aby iść z Nim aż pod krzyż.” Dziękuję Panie Boże za ten piękny dar!


 • Co kryje się w sercu człowieka

  Dzisiejsza Ewangelia obnaża, to, co kryje się w sercu człowieka. Jezus zmierza wprost do sedna problemu, z jakim zmaga się każdy człowiek, który broni się przed uczynieniem z siebie daru. Człowiek otrzymał wszystko od Boga, często jednak nie uznaje tego faktu i próbuje życie układać po swojemu. Cała tajemnica kryje się w zrozumieniu, ze jedynie pragnienie pełnienia woli Bożej uczyni go szczęśliwym. " Boży podatek jest prosty: oddaj swoje życie w ręce Boga, stan się obrazem Jego miłości." panie Boże, proszę przymnoz mi wiary i pokory, abym to zrozumiała i pozwalała Tobie działać w moim życiu. Ciągle chce po swojemu, a to rodzi tylko cierpienie, ból i brak radości.


 • Obłuda nie jest językiem prawdy...

  Papież Franciszek zwraca nasza uwagę na język dzisiejszego świata- język obłudy i hipokryzji. Często ukryty interes powoduje, ze nie mówimy tego co myślimy, lecz to, co nasz rozmówca chce usłyszeć. Dziękuje Ojcze św., ze przypominasz nam jaka powinna być mowa ucznia Chrystusa: "Gdy Jezus przemawia do swoich uczniów, powiada: «Niech wasza mowa będzie ‘tak, tak; nie, nie’». Obłuda nie jest językiem prawdy, bo prawda nigdy nie jest sama. Zawsze towarzyszy jej miłość! Nie ma prawdy bez miłość. A miłość jest pierwszą z prawd. Kiedy nie ma miłości, nie ma i prawdy... obłuda celuje w pewną naszą słabość, że chcemy, by dobrze o nas mówiono. A to nas jeszcze bardziej osłabia."


 • Źle jest jeżeli rodzice nie maja czasu na rozmowe

  Źle jest jeżeli rodzice nie znajdują czasu na rozmowę z dzieckiem, prowadzi to do tego, ze dzieci przestają pytać. Dziecko, które przestało pytać, jest najprawdopodobniej tak rozczarowane, ze przestało liczyć na otrzymanie jakiejkolwiek odpowiedzi. Mieszanka która stworzy brak pewności i nastawienie „ nie pytaj więcej” może w ciągu życia przerodzić się w arogancje ( a- rogare- nie pytac)- człowiek taki zaczyna uważać, ze już wszystko wie. Dlatego, tak ważnym jest aby rozbudzać w dziecku zainteresowanie, pobudzać w dziecku głód wiedzy i pytań; to pytanie prowadzi do elementarnych, egzystencjalnych pytań o racje bytu, a równocześnie uczy pokory względem wiedzy. Dobra pedagogika powinna pobudzać i wymagać pytania u dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Człowiek, który przestaje zadawać pytania, jest jak martwy, wewnętrznie martwy pozbawiony zainteresowań. Człowiek dzięki swemu intelektowi ( intus legere - czytać wewnątrz) .... co daje możliwość, odnalezienia się w świecie, odkrywanie wielkości świata i życia. Dzieci posiadają szczególna intuicje do pytań egzystencjalnych i religijnych, dlatego uzasadnionym jest, aby już małe dzieci wprowadzać w podstawowe pytania religijne. Jeżeli idzie to w parze z dobrymi kontaktami międzyludzkimi, daje to dziecku duże oparcie. Także ludzie dorośli przez cale życie krążą wokół pytań o sens bytu. Dlatego istotnym jest, aby w wychowanie religijne angażować rodziców razem z dzieckiem. Fragment ksiazki prof. Mathiasa Becka