koncepcja 2
dodane 2012-08-02 11:53
że cierpienie to kara
1. Nie tyle kara, ile konsekwencja. W niewłaściwym postępowaniu zawierają się jego negatywne konsekwencje, w emocjach nazywane „karą”. „Karą” za palenie papierosów są choroby płuc, Koncepcja, że cierpienie to kara za grzechy.
konsekwencją agresywnych zachowań wobec ludzi jest ich agresja wobec nas, konsekwencją drobnych zaniedbań są wielkie katastrofy a klęski żywiołowe są ostrzeżeniem Boga przeciwko egoistycznemu i konsumpcyjnemu stylowi życia. „Jeśli się nie nawrócicie- nie zaczniecie pomagać sobie nawzajem- wszyscy możecie podobnie zginąć”.
„to nie rzeczywistość świata zmieniła się przez ludzki grzech, to zmieniła się relacja człowieka do Boga, którego bliskość utracił człowiek przez grzech(…)To, co człowiek w pobliżu Boga odbierałby jako szczęście i radosne zadanie, z dala od Boga odczuwane jest jako nieszczęście.” (1)
Karzemy sami siebie źle korzystając z wolności- grzech jest samokaralny- powoduje cierpienie.
Wiele naszych cierpień jest konsekwencją grzechu, nie należy jednak mylić konsekwencji z karą.(3)
W pomyślności zapominamy o Bogu i uczciwym życiu, dopiero klęski kierują nasz wzrok ku niebu. Powodzenia przypisujemy sobie, nieszczęścia zaś Bogu.(3).
Koncepcja ta mówi, że to Bóg włada cierpieniem, jest silniejszy od niego, może je cofnąć. To ludziom pomaga. (4)
Żaden ludzki grzech nie pozostaje bez odpowiedzi Boga, bez Jego kary. Boża sprawiedliwość jest jednak miłosierna. (4)
Cierpienie może mieć sens jako kara, jednak nie każde cierpienie taki sens posiada. Cierpienie spada na człowieka jako wewnętrzna konsekwencja wyboru zła. Cierpienie ma służyć nawróceniu. Bóg uderza bólem w grzesznika, ale człowiek swoim bólem przyzywa Jego miłosierdzia. (4)
Cierpienie nie zawsze jest karą. Spada też na niewinnych. Więc jego sprawcą jest Bóg. (4)
Kluczem do właściwego zrozumienia nauki Biblii o cierpieniu jest osoba i dzieło Jezusa Chrystusa, a szczególnie Jego Pascha, Męka i Zmartwychwstanie.
Cierpienie pomaga nam stawać się lepszymi- często prowadzimy nieuporządkowane życie, przez co sprowadzamy na siebie różne cierpienia. Bóg rozbija nas, byśmy mogli zacząć funkcjonować prawidłowo.
Kara- gdy nie uznajemy swego grzechu- jego konsekwencje stale nas dotykają a sam grzech oddala nas od Boga i On nam nie bardzo może pomóc.
Cierpienia zesłane przez złego – z powodu naszego grzechu lub za Bożym zezwoleniem.
Celem kary nie jest zemsta Boga, ale ukazanie, że są na złej drodze i powinni się nawrócić (9) ST
Pomaga nam we wzroście duchowym, wypróbowuje naszą wiarę.
Bóg wybiera pewnych ludzi by cierpieli na ofiarę za innych. ST
Hiob- znajduje pokój w Bogu nawet gdy cierpi – /nie musi zrozumieć Boga by zaakceptować cierpienie- akceptuje Boga jako Boga bez rozumienia Go/