teoria R.Hausera i H.Kusnera

dodane 11:35

obwinianie Boga

 

R. Hauser-(9)

Założenie, że Bóg zajmuje się wszystkim w świecie, jest za wszystko odpowiedzialny, jest bezpośrednią przyczyną wszystkiego w świecie

Jest też przyczyną cierpienia

Nie rozumiemy Bożego planu dla cierpienia- założenie, ze ludzka wolność jest ograniczona Bożym planem

Cierpienia ma nas czegoś nauczyć

Kontekst sensu cierpienia i kontekst wspierania ST i NT

Kontekst sensu- Boże- dlaczego- Bóg jest bezpośrednią przyczyną cierpienia i zsyła je w określonym celu /którego my nie rozumiemy, ale On może go nam objaśnić/. Bóg powinien nam pomóc, najlepiej usunąć cierpienie. Powinien interweniować w naturalny, ale i nadnaturalny sposób. Zakładamy, że Bóg działa w naszym życiu przez zewnętrzne wydarzenia. My działamy a Bóg nas nagradza lub nie.

Kontekst wspierania- Boże, pomóż mi- Bóg daje siłę do życia i do zniesienia cierpienia. Celem jest przemiana doświadczenia zagrażającego wierze na umacniające wiarę. Duch Święty w nas działa.

 

Problem- jeśli Bój jest wszechmogący, to gdyby chciał, mógłby zapobiec złu. Jeśli Bóg jest dobry, chciałby zapobiec złu, gdyby mógł. Tak więc, jeśli Bóg istnieje, jest dobry i wszechmogący, to skąd tyle zła na świecie? – zarzut niewierzących

Wierzący szukają jak pogodzić miłość Bożą z istnieniem ludzkiego cierpienia.

Wola Boga i jego królestwo są obecne na ziemi w takim stopniu, w jakim my kochamy Boga i bliźniego. Bóg stworzył nas po to, abyśmy na ziemi wybierali tworzyli dobro, zwalczali zło. Ludzki rozwój dokonuje się w walce, by wybrać dobro i wytrwać w nim.

Istnieją formy cierpienia związane z tym, że jesteśmy ludźmi- samotność, ograniczenia, kuszenie, lęk.

Cierpienie ma zdolność do przekraczania granic naszego indywidualizmu.

Bóg nie zamierza, ale dopuszcza- moralne zło- grzech- jako konsekwencje naszej wolności- i ból, cierpienie jako konsekwencje naszej cielesności.

Czy uważamy, że moc Boża istnieje poza człowiekiem w stworzonym wszechświecie, czy też działa w człowieku przez Ducha Świętego?

Kiedy ludzie cierpią z powodu złego użycia wolności, Bóg cierpi razem z nimi- jest boleśnie dotknięty odrzuceniem i zmarnowaniem dobra, którego dla nich pragnął.

Obwinianie Boga

Kiedy ludzi wierzących w istnienie Boga spotka jakieś nieoczekiwane czy niezrozumiałe nieszczęście, często uważają, że to Bóg im je zesłał. (2). Kara, obojętność, bezsilność Boga.

Koncepcja H.Kushnera

Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

Obraz dobrego- sprawiedliwego Boga Rodzica.

Służymy Bogu, żyjemy wg Jego przykazań. Więc dlaczego my? Założenie, że zasługujemy na to, co otrzymujemy, że cierpienia są za coś karą. Wierząc w to zachowujemy obraz zrozumiałego i uporządkowanego świata. Składanie winy na ofiary nieszczęść.

Zrozumienie cierpienia czy obrona pojęcia Boga. Przypisujemy winę sobie, nie Jemu.

Negowanie zła, to co się stało nie było takie złe.

Bóg powoduje cierpienia? Bóg udziela nam w nich pomocy?

Bóg jest dobry. Bóg jest wszechmocny, autonomiczny, nie musi być z automatu sprawiedliwy.

Jeśli nasze nieszczęścia nie są Jego dziełem, możemy się do Niego zwrócić o pomoc. Nie by nas osądził, nie po nagrodę czy karę, ale po siłę i pociechę. Możemy odczuwać gniew na to, co nas spotkało, nie kierując go ku Bogu, co więcej, Bóg zgadza się z naszym gniewem. (6)

Czy możemy zaakceptować ideę przypadkowości i chaosu w świecie? Dlaczego musimy rozumieć, dlaczego musi być sens? Tworzenie to wprowadzanie porządku w chaos, to robi Bóg. /chcemy sensu, bo łudzimy się, że to nas ochroni. Chaos robi zły albo nasza głupota/ Świat zmierza do chaosu, Duch Boży do porządku, ale to jest niestabilna równowaga, i na jej brzegach…. A może resztę roboty Bóg zostawił nam, i dlatego tak to wygląda? I nie ma wyjątków dla dobrych ludzi /za każdym razem/ dowodem na istnienie Boga są cuda- zawieszenie praw natury- czy też właśnie ich stałe i niezawodne działanie? Niezmienny charakter tych praw, które umożliwiają nam życie, powoduje też problemy. Prawa natury traktują jednakowo złych i dobrych ludzi. Nie robią wyjątków. Natura jest moralnie ślepa. Bóg nie. Zamiast pytać dlaczego coś się stało, trzeba pytać- co teraz z tym zrobić? Z Bożą pomocą. Tylko istota ludzka może odkryć sens w bólu. Co możemy zrobić z bólem, aby przestał być bezsensownym, daremnym cierpieniem? Nie zrozumiemy cierpienia i nie nauczymy się nad nim panować, ale od nas zależy, jak ono nas zmieni.

Bóg nie zsyła chorób ani nie ma cudownego lekarstwa. Daje siły i odwagę tym, którzy cierpią.

Trzeba wznieść się nad pytanie- dlaczego to się stało- i pytać- co ma robić teraz, gdy to się stało?

Wierzę, że holocaust był co najmniej taką samą zbrodnią przeciwko Bożej moralności, jak przeciwko mojej. (6)

Chrześcijaństwo do idei Boga Stwórcy i Władcy dodało ideę Boga cierpiącego.

Modlimy się do Boga o pomoc w cierpieniu, nie o uniknięcie go

Los zsyła na nas problemy a Bóg nam w nich pomaga

Fakty są neutralne. Przez naszą na nie reakcję nadajemy im pozytywne lub negatywne znaczenie.

„męczennicy diabła”

Przebaczyć Bogu, że nie stworzył lepszego świata i przyjąć życie jakie jest

Bez miłości człowieka Bóg istnieje tylko jako stwórca

Wyjaśnienie- odpowiedź- reakcja

Zdolność do miłości jest bronią, którą dał nam Bóg

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024