« A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi (Środa III tygodnia Adwentu Łk 7,19-23) Poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim (21 grudnia Łk 1,39-45) »

Coście wyszli oglądać na pustyni (Czwartek III tygodnia Adwentu, Łk 7,24-30)

16.12.2010

W dzisiejszej Ewangelii trzykrotnie pada pytanie: Ale coście wyszli zobaczyć? Można by je przełożyć również następująco: „Co was pociągnęło w tym człowieku?” „Co było jego fenomenem?” Jan Chrzciciel przypominał dawnych proroków również swoim stylem życia, co przyciągało do niego tłumy. Jedni przychodzili zapewne z ciekawości, inni byli pociągani przez tych, którzy trafili do Jana wcześniej, Jeszcze inni spotykali go być może przypadkowo… Ale wszystkich tych ludzi łączyło jedno: przyjęli od Jana chrzest nawrócenia, usłyszeli Jego wołanie o zmianę życia. I to jest istotą spotkania z tym, którego posyła do nas Bóg: nawrócenie, przemiana życia.

W ostatnim czasie mieliśmy możliwość podziwiania i słuchania przynajmniej dwóch takich proroków naszych czasów: Matka Teresa z Kalkuty i Ojciec św. Jan Paweł II. Z całą pewnością było i jest ich więcej, ale ci, być może byli najbardziej znani.

Co w nich pociągało tak, iż szły za nimi tłumy? Myślę, że był to radykalizm życia i całkowite opowiedzenie się po stronie Boga. To nie były osoby, które działały „pod publiczkę” czy też były poprawne politycznie. Wręcz przeciwnie często, oboje, mieli odwagę mówić rzeczy, które nie szły po linii myślenia ludzi „tego świata”.
Matka Teresa pytana o to, co powinno się zmienić w dzisiejszym świecie odpowiadała: „Ja i ty”. Tzn. zacznij od siebie, od przemiany swojego życia, a świat będzie inny…

A jak ja realizuję Adwentowe wezwanie do nawrócenia? Przemiany życia?

Wpis w kategorii: Adwent

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Musisz być , aby zamieścić komentarz.

© Copyright 2010; spotkania ze Słowem.... Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Połysk metalu z kroplą różu | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd