« Wielkie rozczarowanie Ziemia trwa, my odlatujemy »

Kapitał

10.11.2016

Ważny, podobno bardzo, jest kapitał ludzki. Ha. W teorii może, ale...

Na demotywatorach można znaleźć obrazek z sentencją, rzekomo Steva Jobsa. "To bez sensu: zatrudniać mądrych ludzi, by potem mówić im, co mają robić. My zatrudniamy mądrych ludzi po to, aby to oni mówili nam, co robić".

Słuszne, prawda? Tyle że system tak nie działa. Jak to już pisałem, lepszy jest "mądry inaczej". To znaczy taki, który wie, że nie powinien być mądrzejszy i bardziej zaradny od swojego szefa. Nieraz to widziałem. Ot, w szkole. Nie, nie chodziło o dyrektorów. O system. System, w którym byli mądrzejsi - różni urzędnicy oświatowi - i mniej mądrzy - nauczyciele. Zadaniem tych ostatnich wcale nie było uczyć wykorzystując własne talenty. Mieli wdrażać światłe pomysły swoich mądrzejszych kolegów - urzędników. A że te pomysły nijak się nie miały do rzeczywistości? Tym gorzej dla niej!

Nie sądzę, by w ciągu ostatnich lat w oświacie coś się w tym względzie zmieniło. Zresztą, nie tylko tam tak jest. A gdyby w końcu zacząć stosować tę znaną w teorii zasadę o tym ludzkim kapitale?

Tak, wiem. Utopia. Ale ile pięknych rzeczy można by wtedy zrobić...

Wpis w kategoriach: Codzienność, Narzekania, Złośliwości

1 Komentarz

  • Niestety w służbie zdrowia jest tak samo , myślenie nie ma przyszłości.
    Jeśli chcesz pracować ,musisz się podporządkować. Jeśli wyrażasz swoje zdanie (nawet jeśli jest naprawdę dobre), a nie jest ono identyczne z opinią szefowej to klapa.

Zostaw komentarz

Jeżeli masz dość wpisywania tych literek lub załóż konto w portalu

© Copyright 2010; W kolorze nadziei. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Przemijanie ma sens | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd