Pomóż misjom
dodane 2010-08-31 12:53
Wszyscy chrześcijanie, członkowie Kościoła, na mocy Chrztu świętego są współodpowiedzialni za działalność misyjną. Udział wspólnot i poszczególnych wiernych w tym prawie i obowiązku nazywa się „współpracą misyjną”.
(Encyklika Jana Pawła II, Redemptoris Missio, nr 77)
Trzeba nam odpowiadać na miłość, którą daje nam Pan Jezus. Misje są sprawą wiary i miłości do Chrystusa i do bliźniego. Nie są tylko sprawą misjonarzy, ale są sprawą każdego chrześcijanina. W jaki sposób można więc włączyć się w to wielkie dzieło misyjne Kościoła, które trwa od Jego początku?
W jaki sposób Ty możesz pomóc misjom?
► Poprzez modlitwę
Wśród form uczestnictwa pierwsze miejsce zajmuje współpraca duchowa: modlitwa, ofiara, świadectwo życia chrześcijańskiego. Modlitwa winna towarzyszyć misjonarzom na ich drodze, aby głoszenie Słowa odniosło skutek dzięki łasce Bożej.
(Encyklika Jana Pawła II, Redemptoris Missio, nr 78)
Możesz więc włączyć się w różne wspólnoty i grupy modlitewne, które modlą się za Misje i Misjonarzy. Ale także sam możesz podejmować taką odpowiedzialność, modląc się ogólnie za Misje lub za konkretnego Misjonarza, którego znasz.
► Przez troskę o powołania misyjne
Współpraca wyraża się również w trosce o powołania misyjne. Należy uznać wartość różnych form działalności misyjnej, ale jednocześnie trzeba dać pierwszeństwo całkowitemu i dozgonnemu oddania się dzieła misyjnemu, zwłaszcza w Instytutach i Zgromadzeniach męskich i żeńskich. Troska o powołania misyjne stanowi sedno współpracy: głoszenie Ewangelii wymaga głosicieli, żniwo potrzebuje robotników, misji dokonują przede wszystkim mężczyźni i kobiety poświęceni na całe życie dziełu Ewangelii, gotowi iść na cały świat i nieść zbawienie.
(Encyklika Jana Pawła II, Redemptoris Missio, nr 79)
Misje nie byłby możliwe bez tych, kórzy zostawiają swój dom i idą głosić Dobrą Nowinę aż po krańce świata. Warto pamiętać o trosce o powołania, także misyjne, szczególnie poprzez modlitwę, ale także poprzez życzliwość. Kto wie, może i Ty usłyszysz głos Pana "pójdź za mną"?
► Poprzez wsparcie materialne
Liczne są materialne i ekonomiczne potrzeby misji: chodzi nie tylko o założenie Kościoła z najkonieczniejszymi strukturami, jak kaplice, szkoły dla katechistów i seminarzystów, mieszkania, ale także o utrzymanie dzieł charytatywnych, wychowawczych i popierających rozwój człowieka, co stanowi bardzo szerokie pole działania, zwłaszcza w krajach ubogich.
(Encyklika Jana Pawła II, Redemptoris Missio, nr 81)
Wiemy, że Misjonarze licza na tą nasza pomoć, która także jest potrzebna, a bez której działalnośc misyjna w wielu miejscach świata byłaby niemożliwa. Możesz złożyć swoją ofiarę poprzez organizację, które pomagają Misjonarzom.
W Polsce są ta szczególnie:
Ad Gentes - zajmuje się pomocą w projektach prowadzonych przez polskich misjonarzy (jak np. budowa szkół, szpitali, kształcenie katechistów, etc.), więcj informacji kliknij tutaj
Miva Polska - zajmuję się pomocą w kupnie środków transportu dla Misjonarzy, po więcej informacji kliknij tutaj
Wspierając inne dzieła i akcje lub pomagając osobiście konkretnemu misjonarzowi.
Sam proszę o modlitwę w mojej intencji i dzieł, które będę podejmował.
Bóg zapłać!