Krótko o sprawach bieżących

Kościelne nauczanie i stereotypy

dodane 08:12

Odfiltrowanie z katolickiego nauczania tego, co jest naleciałością kulturową wydaje mi się bardzo pilną potrzebą.

Katolicka książka o seksualności daje absurdalne rady reagowania na molestowanie - przeczytałam w mediach. Faktycznie, rada jeży włosy na głowie. Dziewczynce /kobiecie w razie molestowania przez szefa (nauczyciela!!!) zaleca się, by była grzeczna i miła, nie okazywała niesmaku, powiedziała, że propozycja jej schlebia, ale ma swoje zasady. Jest szansa, że przed zasadami i taką godnością agresor się ugnie. Streszczam. Uzasadnienie: jeśli go poniżysz i zranisz, może zechcieć się zemścić. Uważam je za ważne, dlatego, że pokazuje sposób myślenia: zależysz od chama i agresora, więc broń się, ale go nie drażnij. W ten sposób może się udać (choć nie jest to takie pewne). 

Tak, to prawda: takie postępowanie wspiera kulturę gwałtu. Tak, to prawda, nacisk na "grzeczność" utrudnia obronę. Niezmiernie trudno w olbrzymich emocjach na raz być "grzeczną" i obudzić w sobie wystarczający gniew, by się obronić. Zdecydowanie polecam gniew, jest jak najbardziej słuszny.

Tak, to prawda, takie rady powinny zniknąć. Nie pochodzą z katolickiego nauczania, to osobista rada autora książki w konkretnej sytuacji kulturowej. Dziś należałoby napisać: TO JEST KARALNE. Natychmiast powiedz o tym rodzicom /innemu nauczycielowi /policji. Jeśli się boisz, że nie uwierzą (to bardziej do dorosłych), nagraj. Większość telefonów ma tę możliwość, a zwykle mamy je przy sobie.

Odfiltrowanie z katolickiego nauczania tego, co jest tylko naleciałością kulturową, czasem historycznie zrozumiałą, ale sprzeczną nie tylko z naszą dzisiejszą wrażliwością moralną, ale także z biblijną prawdą o równej godności człowieka: kobiety i mężczyzny wydaje mi się bardzo pilną potrzebą. Nie tylko w kwestii.

Zdjęcie z Gazeta.pl

PS. Wydawnictwo M opublikowało w tej sprawie oświadczenie:
W związku z licznymi pytaniami wynikającymi z umieszczenia w Internecie fragmentu z publikacji „Życie na maksa” autorstwa Jeana-Benoita Castermana, wydanej w 2008 roku oświadczamy:
Wydawnictwo M z zasady nie komentuje i nie polemizuje z ocenami cytatów wyrwanych z kontekstu publikacji. Nie oceniamy także niczyjej wrażliwości na tak ważny temat jak molestowanie seksualne.

Zamieszczany w mediach społecznościowych niewielki cytat z wydanej przed 10 laty książki stoi w sprzeczności do intencji autora, który wielokrotnie w jasny i niedwuznaczny sposób piętnuje molestowanie seksualne i zachęca do stanowczego przeciwstawiania się mu.

Wydawnictwo M

Nie wątpię. Wspomniany cytat w żadnym razie nie jest pochwałą pedofilii. Co zupełnie nie zmienia faktu, że jest złą radą.

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 05.04.2020

Ostatnio dodane