Moje inspiracje

Takiego papieża nie znamy

dodane 12:43

Takiego papieża nie znamy. Człowieka wszechstronnie wykształconego, oczytanego, z dużą swobodą poruszającego się w tematach, o których mówi. Nie znamy też źródeł jego inspiracji.

Ten wywiad z papieżem Franciszkiem wydaje mi się szczególny. Jego autor, Dominique Wolton to francuski socjolog, zajmujący się komunikacją. Ten wymiar jego zainteresowań bardzo mocno widać, a papież go nie unika. To także ważna przestrzeń jego refleksji.

"Otwieranie drzwi" to nie jest pozycja duszpasterska. To rozmowa, w której obie strony mają wiele do powiedzenia. Można poczuć się zaskoczonym, jak bardzo wpływa na jej kierunek papieski rozmówca, jak wiele jest jego opinii czy wręcz oczekiwań wobec Franciszka. Papież nie w każdym temacie podejmuje dyskusję, nie wszystko prostuje. To rozmowa dwojga równych partnerów, nie ucznia z mistrzem. Ludzi mających różne podejście do tych samych spraw. To rozmowa o ludziach, o świecie w którym żyjemy i wszystkich jego wymiarach. Poruszany jest temat kultury, polityki, komunikacji, miłosierdzia, tradycji...

Takiego papieża nie znamy. Człowieka wszechstronnie wykształconego, oczytanego, z dużą swobodą poruszającego się w tematach, o których mówi. Nie znamy też źródeł jego inspiracji. Jeden z przywoływanych przez niego autorów - ks. Erich Przywara SJ - pochodził z Katowic, z polsko-niemieckiej rodziny. Jego dzieł nawet nie przetłumaczono na język polski (pisał po niemiecku). Tych, które powstały po II wojnie światowej (w tym wspominanego przez papieża dzieła na temat Europy) nie posiadają nawet biblioteki. Na zachodzie zainspirował m.in. Hansa Ursa von Balthazara. Jeszcze szerzej został dostrzeżony w Ameryce Południowej. Być może właśnie w warunkach tamtej różnorodności, różnorodności która była codziennością, jego myśl okazała się najcenniejsza.

Cóż się dziwić, że nie rozumiemy papieża, skoro nie znamy jego inspiracji? Nawet jeśli to z naszej ziemi te inspiracje wyrosły? Cóż się dziwić, jeśli nie znamy świata, z którego wyrósł?

Osoby oczekujące popularnego, prostego stylu wypowiedzi mogą być zaskoczone. To nie jest książka łatwa. Przez ilość wypowiedzi papieskiego adwersarza chwilami irytująca - bardziej mnie interesuje, co ma do powiedzenia papież, niż nieznany mi bliżej francuski socjolog. Ale niektóre papieskie wnioski, jeśli weźmiemy je na poważnie, mogą istotnie zmienić nasze myślenie o świecie, w którym żyjemy. Mogą też zmienić ten świat.

Papież Franciszek, Dominique Wolton: "Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie." Wydawnictwo WAM.


Dla czytelników mam trzy egzemplarze książki. Rozlosuję je wśród prawidłowych odpowiedzi na pytanie:

"Marzę o Europie, o której nie można byłoby powiedzieć, że jej zaangażowanie na rzecz praw człowieka było jej ostatnią utopią". To zdanie z przemówienia papieża, którego fragment otwiera tę książkę. Z jakiej okazji i kiedy zostało ono wygłoszone (wystarczy miesiąc i rok)?

Odpowiedź: To fragment przemówienia papieskiego z okazji wręczenia mu nagrody Karola Wielkiego w maju 2016 r. (dokładnie 6 maja).

Książki wylosowali:

  • Pan Sławomir z Lublina
  • Pan Przemysław z Rejowca
  • Pan Sylwester z Bydgoszczy

Gratuluję i życzę dobrej lektury! Z laureatami skontaktuję się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.

 

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 17.02.2020

Ostatnio dodane