II Ogólnopolski Kongres Małżeństw

Piękno i wielkość małżeństwa

dodane 08:11

 

O co chodzi Jezusowi, gdy mówi: „od początku”? Wyjaśnienie zawarte jest w dwóch tekstach Księgi Rodzaju.

Pierwszy z nich: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.” [Rdz 1,27]

Skrótowo wyjaśniając ten tekst, Pan Guzewicz wskazał na najważniejsze treści, w nim zawarte. Oprócz opisu różnorodności płci z tekstu tego wynika, że człowiek od początku został stworzony jako małżeństwo: mężczyzna i kobieta. Nie został stworzony jako osoba samotna, nie został stworzony do samotności. Najważniejszym miejscem realizacji największego zadania, jakie stoi przed człowiekiem, czyli stawanie się na obraz i podobieństwo Boże, jest małżeństwo! Jest to też najdoskonalsze miejsce realizacji tego zadania.

 

 

Lubię słuchać wystąpień Pana Mieczysława Guzewicza.

To właśnie od jego prelekcji, wysłuchanej 4 lata temu w Częstochowie podczas XIV Pielgrzymki Rodzin i Małżeństw, rozpoczęła się nasza droga służby w Kościele.

Za każdym razem podziwiam wielką wiedzę teologiczną Pana Guzewicza w temacie małżeństwa i żar, z jakim wszędzie ją prezentuje. Czuć, że mocno wierzy w to, co mówi, a dzięki zakorzenieniu tej nauki w Piśmie Świętym, widać głęboką mądrość jego słów.

W tej prelekcji urzekły mnie słowa o tym, że małżeńska rzeczywistość ma pomagać mi najpełniej realizować zadanie stawania się na obraz i podobieństwo Boże. Rysują one niesamowitą perspektywę, w której należy teraz odczytywać wszystko to, co dzieje się w naszym małżeństwie.

Myślę też, że dopiero słowa Pana Guzewicza, wskazujące na ogromną wartość małżeństwa, właściwie rysują wartość celibatu.

Słuchając tej prelekcji z jednej strony rodziło się we mnie zdumienie, że przez tyle lat żyłam w pewnej cudownej rzeczywistości, nie zdając sobie sprawy z ogromu daru, jaki otrzymałam, a z drugiej strony wielka radość, że udało nam się tego daru nie zmarnować, nie zniszczyć. Choć nie zawsze było różowo.

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 23.10.2019

Ostatnio dodane