• Tylko tam, gdzie są chrześcijanie

  Pełnej wymowy nabrało to wezwanie po zwycięstwie nielicznych wojsk chrześcijańskich nad potężną flotą turecką na wodach Morza Śródziemnego pod Lepanto w 1571 r. Nabożeństwo ku czci Maryi tytułowanej tym imieniem ugruntowało się z okazji triumfu wojsk dowodzonych przez Jana Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r., apogeum osiągnęło zaś w chwili uwolnienia papieża Piusa VII z niewoli napoleońskiej 24 maja 1814 r. Na znak wdzięczności za swe ocalenie, ustanowił tenże następca św. Piotra, święto Wspomożenia Wiernych.


 • Rozpoczęte w trudnych latach

  Zawierający prawie dwieście stron wywiad jest książkowym zapisem wspomnień Księdza Biskupa Albina Małysiaka z jego długiej drogi życia. Książka, przygotowana w przededniu 40. rocznicy święceń biskupich księdza Albina Małysiaka, prezentuje unikatowe wspomnienia najstarszego wiekiem biskupa w Polsce: dzieciństwo i dorastanie spędzone tuż po I wojnie światowej na rodzinnej ziemi Żywieckiej, naukę i studia w instytutach Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie i Wilnie, kapłaństwo rozpoczęte w trudnych latach II wojny światowej w Krakowie, zmagania z opresyjnym aparatem bezpieczeństwa PRL i wbrew tym trudnościom pełną sukcesów pracę duszpasterską, szczególnie wśród młodzieży akademickiej, a nade wszystko współpracę ze Sługą Bożym Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II. www.wydawnictwo.diksw.pl


 • Całą migrację ludów

  Cześć oddawaną Imeldzie zatwierdził 20 XII 1826 r. papież Leon XII. Wspomnienie liturgiczne bł. Imeldy Lambertini przypada 13 maja. Kult jej wzmógł się, odkąd św. Pius X zapoczątkował wczesną Komunię świętą. W 1891 r. powstało w Prouille Bractwo Dobrej Pierwszej Komunii Świętej i Wytrwałości, agregowane do zakonu kaznodziejskiego 21 VIII 1893 r. i zatwierdzone przez papieża Leona XIII w dniu 7 V 1896 r. Imelda stała się patronką dzieci pierwszokomunijnych.


 • Nieludzkie czyny muzułmanów

  Arabskie słowo islam, wbrew obiegowym opiniom, ma niewiele wspólnego ze słowem salam – pokój. Wywodzi się z arabskiego słowa aslama, a które oznacza poddawać się, podporządkowywać, zdawać się na kogoś. W tym też znaczeniu wyznawców islamu nazywa się muzułmanami, po arabsku muslim, czyli tymi, którzy poddali się woli Boga (Allaha). http://www.katolik.pl/w-co-wierza-muzulmanie-,25088,416,cz.html


 • Czasem obmowa przyjmuje postać plotki

  Zniesławiać można na rozmaite sposoby, np. ujawniając czyjąś tajemnicę, obelgą czy pomówieniem. Do najbardziej rozpowszechnionych występków naruszających ósme przykazanie należy obmowa, czyli mówienie źle o bliźnich pod ich nieobecność. Najczęściej to - rozgłaszane bez uzasadnionej potrzeby, nierzadko ubarwione - negatywne opinie moralne o innych. Czasem obmowa przyjmuje postać plotki będącej owocem gadulstwa, a jej zasięg i skutki są często nieobliczalne. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/echo201538-ploty.html


 • Napisał list do rządu Belgi

  Kardynał ten już kiedyś poradził królowi Belgii, aby podpisał ustawę aborcyjną w 1990 roku, znany jest też z zalecania ofiarom seksualnego molestowania przez duchownych, aby milczeli, a także z odmowy zabronienia używania pornograficznych, materiałów "edukacyjnych" w belgijskich szkołach katolickich.


 • Krzyż święty stawał się jakby soczewką

  Czy nie jest to możliwe, że tacy ludzie przyjeżdżają do Niemiec, którzy do niedawna byli zwykłymi ludzmi, a teraz po śmierci swojej rodziny z rąk amerykańskich i europejskich państwowych terrorystów, wyjeżdżają do Niemiec, by pociągnąć do odpowiedzialności kraj, który wysłał śmierć dla ich bliskich?


 • Katechetka z mojego gimnazjum

  Z biegiem czasu zaczęłam sięgać po inne opracowania, po listy Ojca Pio. Wczytywałam się w jego słowa i przesłanie, które pozostawił swoim duchowym dzieciom. W miarę zgłębiania tych tekstów odkryłam innego Ojca Pio, niż go sobie wyobrażałam.


 • Mówisz to tak naturalnie

  To było duże cięcie, zaczął obficie krwawić i pianę pojawiła mu się na ustach. Moja rodzina bała się o niego. Zabrali go do szpitala, ale zapomnieli zamknąć drzwi. Udało mi się wyjść i złapać taksówkę do centrum rekolekcyjnego, gdzie mnie złapali, i tam pozostałem w ukryciu.


 • Zawsze sprytnie podszywywają się pod kościół

  Z utęsknieniem czekam na dzień, kiedy ta sprytna protestancka sekta rozleci się jak dom z kart. Wówczas będzie można założyć od nowa kościół katolicki w tym durnym kraju.