Duchowość Maryjna
Nabożeństwo do NMP
dodane 2015-02-01 14:42
Bardzo wiele napisano o duchowości Maryjnej. Moim skromnym zdaniem, argumenty za przekonują tylko tych, którym jest to dane z Góry. Nie wiemy do końca, czym jest Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny albo czym jest Różaniec. Jedno jest pewne: i jedno, i drugie naprawdę działa.
"Madonna z Wieczernika
Starożytna opowieść głosi, że Święci Apostołowie po Zmartwychwstaniu Chrystusa chcąc ocalić od zapomnienia piękno duchowe i fizyczne Najświętszej Dziewicy Maryi, polecili namalowanie Jej Ikony św. Łukaszowi. Wiele na to wskazuje, że jest to właśnie ta Ikona. Nadprzyrodzone piękno zawarte w Świętym Obliczu Maryi uwiecznionym na tej Ikonie jest najprawdopodobniejszą przyczyną przekonania idącego od najdawniejszej Starożytności Chrześcijańskiej, że jest Ona Αχειροποίητος (acheiropoiitos), to znaczy namalowana nie tylko ludzką ręką.
Z Ikoną tą tradycja chrześcijańska wiąże nieprzerwanie dwie modlitwy należące na sposób trwały do skarbca modlitw maryjnych Kościoła: znaną od starożytności „Pod Twoją obronę” i napisaną specjalnie przez Papieża Grzegorza Wielkiego na czas adoracji tej Ikony w okresie wielkanocnym Regina coeli laetare – „Królowo Nieba wesel się”.
Z inspiracji osób świeckich, ks. Józef Roman Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny w Warszawie wykonał kopię Świętego Oblicza Maryi oraz rekonstrukcję całej Ikony z przeznaczeniem dzieła do Polski. Po zakończeniu spraw formalnych i prac przygotowawczych, prace malarskie ostatecznie wykonał Oskar Rabenda, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Polską kopię Haghiosoritissa poświęcił Papież Benedykt XVI 10 listopada 2010 roku podczas audiencji generalnej na Watykanie. Uczynił to z wyraźną radością i zaakceptował myśl, że tymczasową Jej siedzibą będzie najstarszy kościół warszawski św. Katarzyny, a po wybudowaniu kościoła dla księży kapelanów dedykowanego Błogosławionemu Męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce, tam powinna Ona znaleźć swe docelowe i stałe miejsce.