Gliwice - perła liturgicznych tradycji
dodane 2012-12-23 17:29
Okazuje się, że to prowincjonalne górnośląskie miasto jest niemalże odwzorowaniem dawnej wielokulturowości kresów. Nie ma co prawda synagog ani meczetów, jest jednak Msza Trydencka.
W gliwickich kościoła sprawowane są aż cztery znane w Polsce obrządki Mszy Świętej. O zwyczjaenj Mszy (NOM) nie trzeba nic pisać, bo odprawia się je w każdym czynnym kościele. Natomiast Gliwice cieszą się jedyną w Polsce samodzielną świątynią ormiańskokatolicką, która od 2009 r. posiada nawet statu kościoła parafialnego p.w. Świętej Trójcy lub Sanktuarium Matki Bożej Łysieckiej. Znajduje się przy ul. Mikołowskiej. Liturgia ormiańska sprawowana jest tam w co drugą niedzielę o godzinie 11.00 przez ks., Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W tym samym kościele w środy i niedziele o godzinie 17.00 oraz w soboty o 8.00 sprawowana jest przez ks. Jarosława Steczkowskiego Msza św., w nadzwyczajnym rycie rzymskim (potocznie zwana Mszą Trydencką).
Natomiast przy kościele p.w. Wszystkich Świętych, w kaplicy św. Jadwigi przy ul. Kościelnej 6 o godzinie 10.00 w niedziele sprawowana jest Liturgia św. w obrządku grekokatolickim.
Zapraszamy.
ps.
Jeśli wierzyć ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu liturgia oriamińska jest najbliższa apostolskiemu pierwowzorowi, albowiem Armenia, która uchodzi za pierwszy kraj chrześcijański w historii przez wiele wieków pozostawała poza głównym nurtem chrześcijaństwa, zarówno łacińskiego jak i bizantyjskiego. Dlatego też historycy, studiujący historię liturgii rozpoczynają studia od poznawania liturgii ormiańskiej.