Bóg tak, a Kościół....?

dodane 19:09

Od kilki wieków modny pozostaje slogan ,,Bóg tak, Kościół nie". Slogan ten, który w naszych czasach, gdy dominuje krzykliwy indywidualizm wydaje sie być szczególnie chwytną przynętą szatana.

O fałszywoście tego sloganu świadczy historyczny fakt, że Kościół Katolicki został założony przez Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa. I to nie tak, jak chcą niektórzy, zwłaszcza różni ewangeliczni neoprotestanci - jako jakaś luźna, jakby ,,wirtualna" wspólnota ludu bożego, ale właśnie jako organizacja hierarchiczna i zinstytucjonalizawana. Jej składowymi są natomiast kapłani oraz lud boży, czyli wierni świeccy. Powtórzmy - Jezus założył hierarchię kościelną w chwili powołania Apostołów, w ręce których złożył depozyt wiary, którym udzieli kompetencji do nauczania wiary, interpretowania jej oraz udzielania sakramentów. Następcami Apostołów są biskupi. Słowo biskup obok prezbiterów i diakonów jako przedstawicieli hierarchii kościelnej wielokrotnie pojawia się na kartach Nowego Testamentu, zarówno w Dziejach Apostolskich jak i Listach. Głową Kościoła, pierwszym Apostołem, w ręce którego powierzona została władza związywania i rozwiązywania Jezus uczynił św, Piotra (por. J 21, 15-17) oraz Mt 16,18). Analiza tych fragmentów wyraźnie wskazuje, że Apostoł Piotr i jego nastepcy - Papieże są namiestnikami Jezusa na ziemi, jakby Jego ambasadorami o nieograniczonych prerogatywach w sferze doktryny wiary. Naiwnością byłyby podnoszono przez niektórych protestantów twierdzenia, że prymat dotyczył jedynie Piotra ale już nie jego następców. W historii Kościoła niezwykle doniosłą rolę w wykładzie wiary odegrała instytucja Soboru Powszechnego. Sobór powszechny to zgromadzenie biskupów, w przeszłości również innych teologów, przedstawicieli zakonów, którego zadaniem jest rozstrzyganie pojawiających się kontrowersji teologicznych. Również Sobór jest instytucją mającą jak najbardziej biblijne korzenie. Pierwszy odbył się w Jerozolimie i opisany jest na kartach Dziejów Apostolskich (Dz. 15,1-35).

Niewątpliwie fundamentem wiary jest słowo zawarte na kartach Pisma Świętego oraz Tradycji, czyli przekazu ustnego. Jednakże języki ludzie są niedoskonałe, a do tego jeszcze znaczenie poszczególnych słów zmienia się na przestrzeni wieków, ich sens ulega wypaczeniu podczas tłumaczeń. Wiedzą o tym nie tylko teologowie, którzy mają do czynienia z tekstami literackimi, ale również prawnicy, zajmujący się wykładnią na pozór jasnych i precyzyjnych sformułowań zawartych w przepisach prawa.  Dlatego, aby Słowo Boże nie ulegało spaczeniom, aby wola boża zawsze miała szansę się wypełnić Bóg musiał stworzyć jakąś swoją administrację na ziemi, swoje przedstawicielstwo. Dlatego założył Kościół, poprzez których przemawia do wiernych, za pośrednictwem Papieża lub zgromadzonych na Soborze Powszechnym biskupów. Jak obiecał bowiem Apostołom, że gdy odejdzie do domu Ojca, to nie zostawi ich sierotami, ale ześle im pocieszyciela, który im wszystko wyjaśni i ich wszystkiego nauczy.  (por. J. 16,7 i J 16,12-13). Zatem Kościół, gdy wypowiada się ustami swoich organów, czyli głosem papieża lub Soboru Powszechnego korzysta z tzw. asystencji Ducha Świętego. Zupełnie zaś nie do pogodzenia z nauką Pisma św. byłoby twierdzenie, iż każdy może sobie wiarę wykładać wedle własnego uznania, przed czym ostrzegał św. Piotr - to przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania ( II P 1,20).

Kościół, jego kapłani to jednak nie tylko nauczanie i jego interpretacja. Kapłani to również szafarze sakramentów świętych. Ciekawe, jak ci, którzy twierdzą, że można żyć blisko Boga bez pośrednictwa Kościoła wyobrażają sobie życie sakramentalne ? Przed kim chcielby się spowiadać ? Od kogo otrzymywać komunię ? Kto miałby błogosławić małżeństwa i ewentualnie orzekać o ich ważności ? A przecież Jezus ustanawiając choćby sakrament pokuty władzę udzielania rozgrzeszenia udzielił Apostołom. Nie ogółowi wiernych, ale Apostołom (por. J 20,19-23). 

Dlatego stanowczo należy powiedzieć nie ma możliwości pobożnego życia bez pośrednictwa instytucjonalnego Kościoła, który w swej widzialnej części składa się z duchowieństwa, pod przewodnictwem papieża oraz ogółu wiernych - lubu bożego. Ten instytucjonalny Kościół został założony przez samego Pana Jezusa który powołał Apostołów, a na ich czele postawił św. Piotra. Biskupi Kościoła Katolickiego są następcami Apostołów (o czym zaświadczają już ostatnie księgi Nowego Testamentu). Kościół, poprzez swoje organy - Papieża i Sobór Powszechny dokonuje wykładni Pisma Świętego i udziela sakramentów.

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 04.05.2024

Ostatnio dodane

Kategorie