Niekatolicy a zbawienie - w skrócie
dodane 2012-11-09 20:58
Ponieważ umieszczona przed chwilą rozprawa o wspomnianej tematyce może sprawiać wrażenie trochę zagmatwanej, postaram się ująć to w sposób nieco bardziej skrótowy.
1. w świetle Pisma Świętego oraz Tradycji Kościoła chociaż pełnia środków zbawienia (nauczanie, sakramenty, sukcesja apostolska ) znajduje się w Kościele Katolickim i jest on narzędziem zbawienia, danym przez Boga to jednak osoba formalnie nieprzynależąca do Kościoła może zostać zbawiona. Jest to jednak zbawienie niejako warunkowe. Nie wyznawanie wiary katolickiej obiektywnie (samo przez się jest złem i to popełnionym w materii poważnej). Jednakże zgodnie ze słowami Jezusa sługa zaś, który poznał całą wolę Pana, dostanie wiele razów, gdy coś złego uczyni. Sługa zaś, który nie poznał woli Pana, dostanie mniej razów. ( Łk 12,47 ) zło jeżeli jest niezawinione, nie jest grzechem śmiertelnym. Dlatego w interesującej nas kwestii zgodnie z nauczxaniem Soboru Watykańskiego II, wyłożonego w Konstytucja Lumen Gentium czytamy - Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Warunkiem zbawienia niekatolika jest zatem aby nie przyjęcie przez niego wiary katolickiej było niezawinione ( wynikało z niepoznania jej) oraz aby towarzyszło mu szczere poszukiwanie prawdy i uczciwe życie, zgodnie z sumieniem oświecanym prawem naturalnym (Pius IX).
Jest to identyczna nauka, jak tradycyjne nauczanie o grzechu śmiertelnym, którego składowymi są nieposłuszeństwo Bogu w materii poważnej oraz pełna świadomość i dobrowolność popełnianego zła. Jeżeli zło popełnione w materii poważnej nie jest w pełni dobrowolne lub w pełni świadome można mówić o grzechu powszednim.
2. każde zbawienie następuje dzięki łasce Bożej Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie (LG). Jest w tym fragmencie mowa zarówno o łasce uświęcającej (koniecznej do zbawienia) jak i łasce uczynkowej (pomoc Boża w czynieniu dobra).
3. Kto szuka prawdy szuka Boga, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia - św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein - zm. 1942).