Pomysły na urlop
Czym jest agroturystyka?
dodane 2016-06-14 13:52
Coraz większa liczna Polaków decyduje się na ten rodzaj wypoczynku. Agroturystyka, bo o niej mowa, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Warto zatem sprawdzić, czym się charakteryzuje – być może okaże się bowiem, że wielu Czytelników wybierze dla siebie tę właśnie formę spędzenia letniego urlopu.
Otóż agroturystyka to po prostu turystyka wiejska. W dawniejszych czasach ta forma wypoczywania nazywana była zwykle wakacjami pod gruszą. Aktualnie w Polsce mamy coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, gdyż zapotrzebowanie na nie rośnie z każdym rokiem. Coraz więcej osób szuka naturalnych produktów - informuje właściciel bloga Systematyczny.pl .
Osoby przebywające w gospodarstwie agroturystycznym (najczęściej podczas letnich wakacji) liczyć mogą rzecz jasna na nocleg zapewniony przez gospodarzy. Najczęściej do obowiązków właścicieli należy przygotowywanie gościom posiłków. W przeważającej większości przypadków liczyć oni mogą na lokalne przysmaki, wśród których znajdziemy między innymi samodzielnie wyrabiane sery, wędliny, lokalne miody, mleko czy domowy chleb.
Na terenie naszego kraju najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajduje się w województwie małopolskim, podkarpackim oraz pomorskim. Najchętniej wypoczywają w nich mieszkańcy dużych miast, którzy pragną odpocząć nieco od ich zgiełku, spalin i wszechobecnego betonu, przebywając na łonie natury.
Właściciele tego typu kwater bardzo często organizują swym gościom różnego typu atrakcje dodatkowe. W zależności od ich indywidualnych możliwości mogą być to na przykład : przejażdżki konne lub na kucykach, wspólne przygotowywanie regionalnych potraw (wypiekanie chleba, robienie serów czy wędlin) oraz naukę rzemiosła lokalnego (chociażby haftowanie czy praca na szydełku). To idealny wybór dla osób, które cenią sobie kontakt z naturą a nie wygodne meble do sypialni.
Pobyt gości uatrakcyjniają także liczne wycieczki po okolicy, wieczorne ogniska czy spacery. Niezwykle często gospodarstwa agroturystyczne położone są w niedalekiej odległości od parków krajobrazowych, blisko jezior, lasów czy gór. To dla osób wybierających taką formę wypoczynku znakomita okazja zarówno do beztroskiego wypoczynku, jak i wypróbowania nowych aktywności, z którymi wcześniej nigdy nie mieli styczności.
Tworzenie gospodarstw agroturystycznych w dużym stopniu wpływa na uatrakcyjnienie terenów wiejskich, tworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrostu dochodów lokalnej ludności.