Uncategorized
Matka Boska Siewna
dodane 2008-09-08 15:58
Idzie Matka Boska Siewna
po jesiennej roli,
sieje ziarno w ziemię czarną
w złotej aureoli.
Rzuca swe promienne blaski
na pola i sioła,
miłosierna, pełna łaski
patrzy dookoła.
A jesienne kwiaty przed Nią
na miedzy się chylą,
ranek do stóp Jej blask sieje
zapatrzenia chwilą.
Idzie drogą, idzie polem
niby mgła powiewna
błogosławić ludzką dolę
Matka Boska Siewna.
Wiatr Ją muska i całuje
kraj błękitnej szaty,
szepcą cicho: "Ave Maria"
na miedzy bławaty... - Józef Skura
Opis siewcy i siania ziarna, symbolizującego słowo Boże i jego wzrost, występuje w Nowym Testamencie (Mt 13, 1-23; Mk 4, 14-20; Łk 8, 11-15; Mt 13, 24-31; 1 Kor 3, 6-7). Motyw ten jest też obecny w malarstwie i literaturze. Vincent Van Gogh (1853-1890) namalował piękny obraz Siewca. Na obrazie widzimy złote wschodzące słońce, w dali chatę wieśniaczą i duży obszar przeoranego pola, po którym kroczy siewca. Na szyi ma zarzucony wór ze zbożem, a prawą ręką sieje ziarno. Za jego plecami pojawiają się ptaki, które będą wydziobywać rzucone w ziemię ziarno.
Wielkie znaczenie i trud zasiewu w artystyczny sposób opisał Władysław Reymont: "piśmiennictwa polskiego chwała". Pisze on w Chłopach, że Boryna szedł: "Zagonami cicho, niby widmo błogosławiące każdej grudce ziemi, każdemu źdźbłu, i siał - siał wciąż, siał niestrudzenie... A potem... zwalniał w robocie, przystawał częściej i zapomniawszy nabierać ziemi pustą garścią siał - jakby już siebie samego rozsiewał do ostatka na te praojcowe pole... Zmartwiał naraz... błyskawica otworzyła mu oczy... niebo się rozwarło przed nim, a tam w jasnościach oślepiających Bóg Ojciec, siedzący na tronie ze snopów, wyciąga ku niemu ręce i rzecze dobrotliwie: - Pójdźże... do mnie... Zachwiał się Boryna, roztworzył ręce, jak w czas Podniesienia: - Panie Boże zapłać - Odrzekł i runął na twarz przed tym Majestatem Najświętszym". Laureat literackiej nagrody Nobla ukazał sens, trud, piękno, błogosławieństwo, nagrodę rolnika - siewcy (por. Ps 65, 9-12). Uczeń Władysława Marcinkowskiego (1858-1947) Marcin Rożek z Wolsztyna (1885-1944) wyrzeźbił z piaskowca postać siewcy, umieścił go na wysokim cokole. Pomnik znajduje się w Luboniu koło Poznania, a jego replika przed gmachem Akademii Rolniczej w stolicy Wielkopolski. Szczególne zaś znaczenie posiada obraz Piotra Stachiewicza (1858-1938 ) Matka Boża Siewna z cyklu Rok Boży. Siewna Pani w promieniach słońca, w bieli idzie po szerokim polu i sieje ziarno. Matkę Bożą czczoną w dzień Jej narodzenia głęboko wierzący artysta przedstawił zgodnie z istotną religijną tradycją bogatego świata wsi jako Matkę Boską Siewną. Ta właśnie Pani czczona jest we wrocławskim kościele na Piasku, w obrazie Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola - miasta na Podolu, założonego przez hetmana koronnego Stanisława Jana Jabłonowskiego (1634-1702). Obraz wzorowany na Rafaelu (1483-1520) pochodzi z XVII w. Matka Boża nosi więc tytuły: Hetmańska, Zwycięska, Mariampolska, Siewna.
Matka Boża Siewna jest zatem Patronką rolniczego siewu. Jest też Patronką zasiewu duchowego, duszpasterskiego, misyjnego, rekolekcyjnego, szkolnego. Nad ziarnem wiary, cnoty, słowa, wiedzy czuwa Siewna Pani - Strażniczka duchowego ziarna rzuconego w glebę serc, by nie zdeptał go wspomniany w Ewangelii Zły, siewca chwastu (Mt 13, 19). Do tych treści nawiązuje Kościół, który błogosławi ziarno siewne i inne nasiona w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny: "Boże, Ty sprawiasz, że wszelkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plony, które dają radość siewcy i chleb głodnemu. Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna zbóż i inne nasiona, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny, która słuchała słowa Twojego i strzegła go owocnie w sercu, przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twej woli. Udziel tego przez zasługi Najświętszej Dziewicy, której Narodzenie dziś obchodzimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen" (Agenda liturgiczna, Opole 1986, s. 394-395).
Wykorzystano materiały : www.opoka.pl oraz www.biblia.poznan.pl
****************
" A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami". - Mt 1,22-23
Jakie słowa rozsiewam ?