Słów kilka o odpustach
dodane 2013-07-20 16:42
Wśród odpustów zupełnych wyróżniamy te, które możemy uzyskać każdego dnia (nie więcej, niż jeden dziennie) i te, które otrzymać możemy tylko w określone dni roku liturgicznego.
Każdego dnia można zyskać odpust zupełny za odprawienie półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, za półgodzinne, pobożne czytanie Pisma Świętego, za odprawienie Drogi Krzyżowej z przechodzeniem od stacji do stacji i rozmyślaniem Męki Pańskiej lub za odmówienie części Różańca z rozmyśleniem tajemnic różańcowych i bez przerwy w odmawianiu.
1 stycznia i w niedzielę Zesłania Ducha Świętego odpust zyskać można za publiczne odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”.
W każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przez Jezusem Ukrzyżowanym modlitwy „Oto ja”: "Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już Dawid włożył w Twoje usta: "Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje" (Ps. 22, 17)"
W Wielki Czwartek i Boże Ciało za śpiew „Przed tak Wielkim Sakramentem”.
W Wielki Piątek za ucałowanie krzyża.
W Wigilię Paschalną i w rocznicę własnego chrztu za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
W uroczystość Serca Pana Jezusa za odmówienie aktu wynagrodzenia.
W uroczystość Chrystusa Króla za publiczne odmówienie aktu oddania się rodzaju ludzkiego.
W oktawie Wszystkich Świętych za nawiedzenie cmentarza (ten odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych).
W ostatnim dniu roku kalendarzowego za publiczne odmówienie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”.
Ponadto odpusty zupełne można zyskać również w dniu Pierwszej Komunii Świętej i prymicji, na zakończenie przynajmniej trzydniowych rekolekcji, za nawiedzenie kościoła parafialnego w dniu patronalnego święta i 2 sierpnia – tzw. odpust Porcjunkuli.
Odpusty cząstkowe przypisane są do poszczególnych ważnych modlitw. Można ich zyskiwać kilka w ciągu dnia.
Zyskując odpusty, człowiek w pełni otwiera się na dar Bożej miłości, która nie tylko przebacza grzechy, ale również uwalnia od ich skutków – są konieczne, żebyśmy w pełni zanurzyli się w łasce Bożej.