Król

dodane 21:35

wprowadzenie do modlitwy na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. A członkowie Sanhedrynu szydzili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli jest Mesjaszem, Bożym Wybrańcem». Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: «Jeśli Ty jesteś Królem żydowskim, wybaw sam siebie». Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król żydowski». Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: «Czyż Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś będziesz ze Mną w raju».(Łk 23, 35-43)

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś Boga, Pana naszego, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu. (św. Ignacy Loyola, ĆD nr 46).

Proś także o owoc tej modlitwy: o wielkie pragnienie naśladowania Pana Jezusa.

Wyobrażenie sobie miejsca: powędruj sercem  na Golgotę. Stań przy Jezusowym krzyżu. Przyjrzyj się Panu, który dla Ciebie tak właśnie umiera. Wejdź w tę scenę z wielkim zaangażowaniem, uruchom swoją wyobraźnię tak, abyś mógł modlić się całym sobą – także Twoimi zmysłami. Patrz, słuchaj, czuj.

1.         Bezruch.

Jest jakiś wielki paradoks w dzisiejszym święcie. Czcimy Chrystusa Króla, patrzymy jednak na Jezusa umierającego w okrutnej męce, pozbawionego możliwości działania, ruchu, gestów. Król wydany w  ręce innych – grzesznych i okrutnych. Całkowicie zależny.

Godzisz się na to, aby taki Jezus był twoim Królem? Godzisz się na to, że królowanie nie oznacza splendoru, chwały, zaszczytów? Chcesz być dzieckiem takiego Króla? Porozmawiaj z Jezusem o tym. Opowiedz Mu o swoim pragnieniu królowania, bycia kimś ważnym, znaczącym. I posłuchaj jak On to widzi. Nigdzie się nie spiesz, spokojnie trwaj i słuchaj co Król Ukrzyżowany chce dziś powiedzieć o panowaniu i władzy.

2.         Stać i patrzeć.

Można widzieć wielkie rzeczy, można uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach, można mieć Jezusa na wyciągnięcie ręki – i można pozostać głuchym i ślepym na Niego.  Zastanów się – przychodzisz na Eucharystię, może nawet częściej niż tylko w niedzielę, czytasz Słowo Boże i je medytujesz. Czy to Cię przemienia? Czy sprawia, że idziesz za Jezusową nauką i jesteś Jego świadkiem? Zastanów się jakie owoce w twoim życiu wydają  spotkania z Jezusem na Łamaniu Chleba i słuchaniu Słowa. Stajesz u progu nowego tygodnia – spoglądnij wstecz odważnie, stań w prawdzie i przypomnij sobie jaki konkretny owoc w ubiegłym tygodniu wydały te spotkania, co dobrego się wydarzyło, co podjąłeś?

Rozmowa końcowa: Podziel się z Jezusem tym co odkryłeś na modlitwie – podziękuj Mu za to, że to właśnie dla Ciebie On poszedł na krzyż, za Ciebie umarł, po to, abyś miał życie. Dziękuj Mu za dobro, które było Twoim udziałem w ubiegłym tygodniu. A  jeśli nie było owoców spotkań z Nim, przeproś Go za to, postanów co konkretnego z Jego pomocą chcesz uczynić w nadchodzących dniach. Jak chcesz o Nim zaświadczyć?

Zakończ  to spotkanie słowami z Księgi Proroka Izajasza -  Iz 42, 1-7

Zachęcam Cię także, abyś zanotował chociaż kilka myśli z tej modlitw,  niech pozostanie po niej jakiś materialny ślad, niech te notatki stanowią Twój duchowy dzienniczek.

 

Oprac. Anna wynagrodzicielka

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 18.02.2020