dar Boga

dodane 21:55

czyli o Mateuszu

Wprowadzenie do medytacji na I piątek lipca 2019 r.

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?». On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».(Mt 9, 9-13)

Stawienie się w obecności  Bożej: Uświadom sobie, że stajesz przed Panem, że będziesz z Nim rozmawiał i słuchał tego, co ON ma  ci do powiedzenia. Otwórz się na działanie Ducha Świętego.

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś Boga, Pana naszego, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu. (św. Ignacy Loyola, ĆD nr 46).

Proś także o owoc tej modlitwy: o pasję i radość w  radykalnym pójściu za Jezusem.

Wyobrażenie sobie miejsca: zobacz ewangeliczną scenę – przyjrzyj się momentowi spotkania się spojrzenia Jezusa i Mateusza, momentowi decyzji Mateusza o pozostawieniu całego dotychczasowego życia.

  1. Dar Boga.

Imię Mateusz znaczy tyle co „dar Jahwe”. W kontekście pracy jaką wykonywał brzmi to dość kuriozalnie – znienawidzony i traktowany jak permanentny grzesznik, zaciągający wciąż nieczystość – „dar Boga”. A tymczasem Jezusowe spojrzenie sięga dużo głębiej, poza pierwszą, zewnętrzną warstwę – dotyka tak mocno serca, że rodzi decyzję o pójściu za Panem.

Zatrzymaj się nad tym – jak Ty sam patrzysz na siebie? Kogo widzisz? Skąd bierze się takie patrzenie na samego siebie, jakie są jego korzenie? Zapytaj także Jezusa – jak On Cię spostrzega? Kim dla Niego jesteś?

  1. Powołanie.

Dwa spojrzenia – Jezusa i Mateusza, które się spotykają, owocują decyzją o pójściu za Jezusem, o wyborze Jego stylu i sposobu życia.

Mateusz odpowiada na to zaproszenie. Zaczyna nową przygodę. On zostawia swoje dotychczasowe życie. I Ciebie Jezus także zaprasza do radykalnego pójścia za Nim, do życia Jego Ewangelią na co dzień. To zaproszenie niekoniecznie musi oznaczać zmianę drogi życia…ale z pewnością oznacza wezwanie do życia radykalnego Słowem Bożym w Twojej codzienności.

Co odczuwasz kiedy myślisz o mocniejszym przylgnięciu do Jezusa, o powierzeniu się Jemu bardziej niż dotychczas? Rozmawiaj o tym z Panem.

Rozmowa końcowa: Zakończ swoje spotkanie z Jezusem prostym dialogiem, w którym oddasz Mu to czego doświadczyłeś. Opowiedz MU o swoich odkryciach, podziękuj za to co piękne i dobre, a za to co Go zasmuca po prostu przeproś. Opowiedz Mu o swoich lękach i obawach – wejdź z Nim w rozmowę tak, jakbyś rozmawiał  z Przyjacielem.

 

Zachęcam Cię także, abyś zanotował chociaż kilka myśli z tej modlitw,  niech pozostanie po niej jakiś materialny ślad, niech te notatki stanowią Twój duchowy dzienniczek.

 

Oprac. Anna wynagrodzicielka

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 18.02.2020