katechizmowe rozważania
(13) Wyznanie wiary Chrześcijańskiej
dodane 2014-11-04 09:19
Mówiąc o wyznaniu wiary, katechizm wprowadza pojęcie "symbol". Wyjaśnia również znaczenie tego słowa i jego odniesienie do kwestii wiary.
Komunia w wierze potrzebuje wspólnego język wiary, jednoczącego w tym samym wyznawaniu wiary. Od początku swego istnienia Kościół wyrażał i przekazywał swoją wiarę w krótkich i normatywnych dla wszystkich formułach, które zbierały to, co istotne dla Jego wiary w ograniczonych i uporządkowanych streszczeniach. Próbowały one zamknąć w kilku słowach całe poznanie prawdziwej pobożności zawartej w Starym i Nowym Testamencie. Te syntezy wiary nazywamy „wyznaniami wiary”, ponieważ streszczają wiarę wyznawaną przez chrześcijanina. Inna nazwa „wyznania wiary” to Credo, ponieważ zazwyczaj zaczynają się od słowa „Wierzę” po łacinie Credo In unum Deum.
Greckie słowo symbol – połowa przełamanego przedmiotu stanowiąca znak rozpoznawczy. Symbol wiary jest znakiem rozpoznawczym oraz jedności miedzy wierzącymi. Symbol oznacza również zbiór, kolekcję, streszczenie. Symbol wiary jest zbiorem podstawowych prawd wiary, stąd jest pierwszym punktem odniesienia do katechezy.
Pierwsze wyznanie wiary składa się przy chrzcie. Nazywane jest Chrzcielnym: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Widzimy tu podział na trzy części, każda poświęcona innej Osobie Boskiej. Pierwsza – Bogu Ojcu i dziełu stworzenia, druga – Synowi Bożemu i tajemnicy odkupienia, trzecia – Duchowi Świętemu, który jest źródłem naszego uświęcenia.
Ojcowie Kościoła w wyznaniu wiary wyodrębnili tzw. Artykuły. Nazwano nimi te prawdy, w które szczególnie i w sposób odrębny mamy wierzyć. Według św. Ambrożego wymienia się zazwyczaj dwanaście artykułów wyznania wiary, ma to symbolizować liczbę Apostołów, całość wiary Apostolskiej.
Żaden z symboli powstałych w różnych etapach życia Kościoła nie może być traktowany, jako przestarzały i bezużyteczny. Wszystkie one pomagają, bowiem zrozumieć i pogłębić wiarę wyznawaną od początku.