katechizmowe rozważania
(7) Kanon Pisma Świętego
dodane 2014-09-27 11:10
Co wyraża Stary i Nowy Testament? Jakie księgi wchodzą w skład Starego a jakie w skład Nowego Testamentu? W jakich etapach powstawały Ewangelie? O jedności obu Testamentów.
Tradycja apostolska pozwala Kościołowi rozpoznać, jakie pisma powinny być zaliczone do zbioru Ksiąg świętych. Pełna lista Ksiąg Świętych została nazwana /kanonem Pisma Świętego/. Składa się on z 46 ksiąg Starego Testamentu, (45 gdy Księgę Jeremiasza i Lamentacje liczy się razem) i 27 ksiąg Nowego Testamentu.
Stary Testament: Księga Rodzaju, Wyjścia Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa, Jozuego, Sędziów, Rut, dwie Księgi Samuela, dwie Księgi Królewskie, dwie Księgi Kronik, Księga Ezdrasza, Nehemiasza, Tobiasza, Judyty, Estery, dwie Księgi Machabejskie, Księga Hioba, Psalmów, Przysłów, Koheleta (Eklezjastesa), Pieśń nad pieśniami, Księga Mądrości, Mądrość Syracha (Eklezjastyk), Księga Izajasza, Jeremiasza, Lamentacje, Księga Barucha, Ezechiela, Daniela, Ozeasza, Joela, Amosa, Abdiasza, Jonasza, Micheasza, Nahuma, Habakuka, Sofoniasza, Aggeusza, Zachariasza, Malachiasza.
Księgi Starego Testamentu stanowią nieodłączną część Pisma Świętego. Jako natchnione przez Boga zachowują trwałą wartość, ponieważ Stare przymierze nie zostało odwołane. Ekonomia Starego Przymierza jest, bowiem ukierunkowana na przygotowanie przyjścia Chrystusa, Odkupiciela świata. Sprawy niedoskonałe i przemijające, które się pojawiają świadczą o Boskiej pedagogii zbawczej miłości Boga. Znajdują się w Nim również wzniosłe pouczenia o Bogu, mądrość dotycząca ludzkiego życia. Chrześcijanie czczą ST, jako prawdziwe Słowo Boga, a Kościół zdecydowanie sprzeciwiał się idei odrzucenia ST.
Nowy Testament: Ewangelie według: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza, św. Jana, Dzieje Apostolskie, Listy św. Pawła: do Rzymian, dwa Listy do Koryntian, do Galatów, Efezjan, Filipian, Kolosan, dwa Listy do Tesaloniczan, dwa Listy do Tymoteusza, Tytusa, Filemona, List do Hebrajczyków, List św. Jakuba, dwa Listy św. Piotra, trzy Listy św. Jana, List św. Judy, Apokalipsa.
Nowy Testament ukazuje nam ostateczną prawdę objawienia Bożego. Sercem całego Pisma Świętego są Ewangelie, ponieważ stanowią główne świadectwo o życiu i nauczaniu Jezusa Chrystusa. Zawierają one nie tylko Jego czyny, nauczanie, mękę i uwielbienie, ale również początki Jego Kościoła pod działaniem Ducha Świętego.
Wyróżniamy trzy etapy formowania się Ewangelii:
1. Życie i nauczanie Jezusa – podają wiernie to, co Jezus Syn Boży rzeczywiście uczynił i czego uczył aż do wstąpienia do nieba.
2. Tradycja ustna – po wniebowstąpieniu słowa i czyny Jezusa przekazywali słuchaczom apostołowie ustnie.
3. Spisanie Ewangelii – autorzy święci spisali ewangelie wybierając niektóre
z wielu wiadomości przekazywanych ustnie. Niektóre z nich podali syntetycznie inne zostały wyjaśnione stosownie do sytuacji Kościołów. O tym, co zostało pominięte, wyjaśnione szczegółowo, decydował też adresat, czyli, do kogo była adresowana Ewangelia. Jeśli np. jeden z ewangelistów pisał do pogan to podkreślał otwartość Jezusa na inne narody.
Jedność Starego i Nowego Testamentu.
Już w czasach apostolskich, a potem w Tradycji, Kościół podkreślał jedność planu Bożego w dwóch Testamentach. Dostrzegamy, bowiem w Starym Testamencie figury tego, czego Bóg dokonał w pełni czasów w osobie Jezusa Chrystusa. KKK podaje, że Nowy Testament wymaga by był czytany w świetle Starego. Według starożytnego powiedzenia; „Nowy Testament jest ukryty w Starym natomiast Stary znajduje wyjaśnienie w Nowym” (por: KKK 128 -129)
Dla Kościoła Słowo Boże staje się podstawą i siłą, a dla dzieci Kościoła umocnieniem wiary, pokarmem duszy, czystym i trwałym źródłem życia duchowego. Szczególnie usilnie wzywa wszystkich wiernych by przez częste czytanie Słowa Bożego osiągali najwyższą wartość poznania Jezusa. Według św. Hieronima „ Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” ( cyt za KKK 133)