katechizmowe rozważania
(5) Pismo Święte.
dodane 2014-09-20 12:12
Czym jest Pismo Święte? Kto jest autorem? Jaka jest jego rola i znaczenia w Kościele?
Pismo Święte.
Katechizm Kościoła Katolickiego ukazuje nam rolę i znaczenie Pisma Świętego w życiu wspólnoty Kościoła. Myślę, że spora część z was zetknęła się z Pismem Świętym w swoim życiu. Pismo Święte nazywane też Biblią z greckiego „biblos” zwój.
Na kartach Biblii Boże słowa zostają wyrażone ludzkimi językami, podobnie jak niegdyś Słowo Wiekuistego Ojca (Jezus Chrystus) przyjąwszy słabe ciało upodobnił się do ludzi. Przez ludzkie słowa wyraża się to Słowo, które było na początku u Boga i było Bogiem, a które nie ma sylab, ponieważ nie jest zależne od czasu. Kościół czci, zatem Pismo Święte podobnie jak czci Ciało Pana. Nie przestaje ukazywać ludowi Chleba życia branego ze stołu Słowa Bożego i Ciała Chrystusa. W świątyni stołami tymi są ambona – z niej czyta się Słowo Boże, i ołtarza – na nim dokonuje się ofiara Chrystusa.
Natchnienie i prawda Pisma Świętego.
Każda księga spisana ma swojego autora, podobnie jest z księgami Pisma Świętego. Autorem Pisma Świętego jest BÓG. Prawdy Boże objawione przedłużone na piśmie zostały spisane pod natchnieniem Ducha Świętego. Kościół z tego powodu uznaje księgi Starego i Nowego Testamentu w całości ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne. Do napisania świętych ksiąg Bóg wybrał ludzi z ich umiejętnościami, którymi posłużył. Działając tak w nich i przez nich sprawiłby przekazali na piśmie, jako prawdziwi autorzy tylko to, co Bóg sam chciał. Skoro wszystko, co autorzy natchnieni twierdzą należy uważać za stwierdzone przez Ducha Świętego to z całą mocą należy wyznać, że księgi Pisma w sposób pewny i bez błędu uczą prawd, z woli Bożej w nich zapisanych.
Chrześcijaństwo nie jest jednak religią tylko Słowa spisanego, lecz Słowa Wcielonego i żywego. Aby Słowa Pisma nie pozostawały w naszym życiu martwą literą potrzebujemy by Chrystus wieczne Słowo Boga, przez Ducha świętego oświecił nas byśmy rozumieli Pisma.