katechizmowe rozważania
(4) Interpretacja depozytu wiary.
dodane 2014-09-17 15:32
Kto ma prawo interpretować depozyt wiary? Czym są dogmaty i jak jest ich rola w nauczaniu? Co wpływa na wzrost rozumienia wiary?
Interpretacja depozytu wiary.
Święty depozyt wiary, zawarty w Piśmie Świętym i Tradycji, został powierzony całemu Kościołowi. Natomiast zadanie autentycznego wyjaśniania Słowa Bożego spisanego bądź przekazywanego w Tradycji zostało powierzone tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła (UNK). Stanowią go wszyscy biskupi w komunii z następcą Piotra biskupem Rzymu. Urząd Nauczycielski nie jest ponad Słowem Bożym, lecz Jemu służy ucząc, z pomocą Ducha Świętego, tego, co zostało przekazane. Należy tu zaznaczyć, że może ulec zmianie sposób przekazywania Słowa, ale nigdy Słowo, które Bóg kieruje do człowieka.
Dogmaty wiary.
Urząd Nauczycielski angażuje władzą otrzymaną od Chrystusa, gdy definiuje dogmaty. Są one światłem na drodze naszej wiary, nadają jej pewność. Zawierają, bowiem prawdy zawarte w objawieniu zdefiniowane prze UNK bądź prawdy mające z objawieniem konieczny związek. Kiedy nasze życie jest prawe to nasz rozum i serce otwarte są na przyjęcie światła dogmatów. W przeciwnym wypadku rodzi się w człowieku bunt, podsycany przez przeciwnika Boga „ nie będę służył nie będę słuchał”.
Nadprzyrodzony zmysł wiary.
W zrozumieniu i przekazywaniu prawdy objawionej uczestniczą wszyscy wierni. Otrzymali oni namaszczenie od Ducha Świętego, który ich poucza i prowadzi do całej prawdy. Nie może on, zatem zbłądzić w wierze, gdy poczynając od biskupów aż po ostatniego z wiernych świeckich ukazuje zgodność w sprawach wiary i obyczajów. Wspomniany Zmysł wiary podtrzymywany przez Ducha Świętego, pomaga Ludowi Bożemu pod przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego trwać przy wierze raz podanej świętym.
Wzrost w rozumieniu wiary.
W życiu Kościoła, dzięki pomocy Ducha świętego, może wzrastać rozumienie argumentów jak również słów depozytu wiary. Dzieje się to przez: a) kontemplacje oraz dociekania zmierzające do głębokiego poznania prawdy objawionej, b) głębokie rozumienie spraw duchowych „Słowa wzrastają wraz z tym, kto je czyta” (KKK 94), c) przepowiadanie tych, którzy wraz z sukcesją biskupia otrzymali niezawodny charyzmat prawdy.
Podsumowując Tradycja, Pismo święte, Urząd Nauczycielski Kościoła łączą się ze sobą w taki sposób, że jedno bez pozostałych nie może istnieć a wszystkie razem, każde na swój sposób pod wpływem Ducha Świętego przyczyniają się do zbawienia.