katechizmowe rozważania
(3) Tradycja Apostolska
dodane 2014-09-16 14:31
W tej części przedstawiam co KKK mówi o Tradycji Apostolskiej oraz jej relacji do Pisma Świętego.
Tradycja Apostolska.
Chrystus w czasie swego nauczania poleca Apostołom, aby Ewangelię głosili wszystkim ludziom, jako źródło wszelkiej zbawiennej prawdy. Zgodnie z nakazem Pana, przekaz Ewangelii dokonuje się dwoma sposobami:
„Ustnie – za pośrednictwem apostołów, którzy nauczaniem ustnym, przykładami instytucjami przekazali to, co otrzymali z ust Jezusa, z Jego zachowania się i czynów, albo, czego nauczyli się od Ducha Świętego.
Pisemnie - przez tych Apostołów i mężów Apostolskich, którzy pod natchnieniem Ducha świętego utrwalili orędzie zbawienia” (KKK 76)
Przepowiadanie apostolskie kontynuowane jest dziś w kościele przez biskupów, którzy jako bezpośredni następcy apostołów otrzymali od nich „Stanowisko nauczycielskie”. Mają w ten sposób zachowywać przepowiadanie apostolskie, zawarte szczególnie w księgach natchnionych ( Pismo Święte) aż do wypełnienia się czasu. Katechizm przypomina, że: „to żywe przekazywanie wypełniane w Duchu Świętym jest nazwane tradycję kościoła. Przez Nią Kościół w swej doktrynie i kulcie przedłuża i przekazuje wszystkim pokoleniom, czym jest i w kogo wierz. (por. KKK 78).”
W ten sposób Słowo Boga, którym jest Jezus Chrystus jest ciągle obecne aktywne w życiu Kościoła, wspierane działaniem Ducha Świętego.
Relacja miedzy Tradycją a Pismem Świętym.
Święta Tradycja i Pismo święte ściśle łączą się ze sobą i wzajemnie się przenikają. Wypływają z tego samego źródła, jakim jest Bóg, zespalają się jak gdyby w jedno i zmierzają do jednego celu. Uobecniają i ożywiają w Kościele Misterium Chrystusa, który obiecał pozostać z ludźmi do skończenia świata. Kościół czerpie pewność odnośnie spraw objawionych nie tylko z Pisma Świętego. Dlatego też Pismo Święte jak i Tradycję należy przyjmować z jednakowym szacunkiem i taką samą czcią, pamiętając, że wzajemnie się uzupełniają a nigdy przeciwstawiają sobie.