Związki homoseksualne w Polsce
dodane 2012-03-16 12:54
Czyli nad czym pracuje PO
Poseł PO Artur Dunin skończył już pracę nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Dokument stanowi m.in., że pary homoseksualne mogą posiadać wspólny majątek. Nie reguluje natomiast kwestii adopcji dzieci przez gejów i lesbijki.
W swoim projekcie poseł Dunin umieścił m.in. regulacje zezwalające osobom homoseksualnym na dziedziczenie majątku i zobowiązań po partnerze/partnerce oraz na formalne określenie partnera/partnerki mianem osoby bliskiej. Dokument nie porusza natomiast kwestii przyjmowania nazwiska partnera/partnerki ani nie zezwala osobom pozostającym w związku partnerskim na adoptowanie dzieci.
Zgodnie z projektem związek partnerski mógłby zostać zawarty w dwojaki sposób. Osoby homoseksualne mogłyby podpisać specjalny akt notarialny lub złożyć oświadczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego. Związku partnerskiego nie mogłaby zawrzeć osoba niepełnoletnia, ubezwłasnowolniona bądź pozostająca w związku małżeńskim lub partnerskim.
W uzasadnieniu projektu przytoczono wyniki spisu powszechnego sprzed 10 lat, które mówią, że na terenie Polski mieszka ok. 400 tys. osób żyjących w niesformalizowanych związkach. Wśród tych Polek i Polaków nie brakuje gejów i lesbijek. Uzasadnienie przypomina też, że homoseksualizm nie jest w Polsce karany od 1932 r. - przyjęcie ustawy o związkach partnerskich nie wymagałoby więc drastycznych zmian polskiego prawa.
„Ta ustawa dałaby im poczucie bezpieczeństwa, zarówno majątkowego, jak i osobistego. By mogły dziedziczyć po sobie wspólnie zgromadzony majątek. Jeśli pod tym względem będą czuć się bezpiecznie, będą też bezpieczniej czuć się w pracy i w innych sferach życia” - powiedział Dunin.
Projekt trafił już do szefa klubu parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego i stanie się przedmiotem wewnątrzpartyjnej dyskusji.