Skuteczne metody leczenia alkoholizmu

dodane 11:27

Za skuteczną metodę leczenia alkoholizmu uważa się taką, która doprowadzi do całkowitego wyleczenia uzależnionego, jednakże to czy powróci on w bliższej czy dalszej przyszłości do nałogu zależeć będzie tylko i wyłącznie od niego samego. Leczenie alkoholizmu może odbywać się w różnych formach: może to być terapia indywidualna jak też i grupowa. Terapia leczenia alkoholizmu zazwyczaj przebiega etapami:

- diagnoza uzależnienia
- autodiagnoza  (samodzielne rozpoznawanie objaw alkoholizmu)
- uświadomienie (wskazanie skutków, strat i konsekwencji w wyniku picia)
- budowanie nowych przekonań
- wpajanie pacjentowi zachowań asertywnych w sytuacjach zagrażających abstynencji
- budowanie systemu zachowań dnia codziennego, modelu dnia i rodziny.
 
Skuteczne leczenie alkoholizmu zaczyna się od odpowiedniej diagnozy. Trzeba na wstępie ustalić jakie czynniki ją wywołują, aby potem umiejętnie je wyeliminować by pacjent nie miał bodźców do powrotu do picia. Może to być zarówno alkoholizm oparty na czynnikach psychologicznych (uśmierzanie psychicznych lub fizycznych cierpień), alkoholizm społeczny (pije się dla towarzystwa, w towarzystwie i by zdobyć towarzystwo – wywoływane normami społecznymi), alkoholizm fizyczny (uzależnienie od samego picia dla picia), alkoholizm związany z chęcią utrzymania stałego niskiego poziomu alkoholu we krwi (ciągłe picie małych ilości niskoprocentowego alkoholu), alkoholizm cykliczny (picie dużych ilości alkoholu co pewien czas, a pomiędzy stan całkowitej abstynencji).
 
Skuteczne leczenie alkoholizmu nie zamyka się do pomocy uzależnionemu, są to zdecydowanie modele mające wspierać również rodziny, które są współuzależnione. Wsparcie odbywa się również poprzez terapie psychoterapeutyczną nazywaną modelem strategiczno-strukturalnym. Sam czas trwania psychoterapii jest różny, ustalany jest przez terapeutę na podstawie wstępnej diagnozy indywidualnie – zdarzają się krótkie terapie (interwencje kryzysowe – zazwyczaj jest to kilka spotkań) oraz terapie długoterminowe, które trwają wiele miesięcy czy lat. W trakcie kilku pierwszych spotkań dochodzi do ustalenia charakteru i zrozumienia problemów pacjenta, a następnie powstaje wstępny plan terapii. Same spotkania terapeutyczne odbywają się z różną częstotliwością: raz na tydzień, raz na trzy, cztery tygodnie w zależności od indywidualnego przypadku.
 

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.11.2024

Ostatnio dodane