Odpowiedzialność dzieci

Słuchamy jak zwykle wykładów Jacka Pulikowskiego z samego rana i chcemy się z wami podzielić kilkoma cytatami. W naszych czasach młodzieńczych nie mieliśmy o takich rzeczach pojęcia i popełnialiśmy niewątpliwie mnóstwo błędów.
Dzisiejszy temat to wychowanie dzieci do odpowiedzialności:
 
1
Łatwiej jest wychowac dwójkę dzieci niż jedno, łatwiej jest wychować trójkę dzieci niż dwoje. Im więcej tym, wbrew pozorom, lepiej i łatwiej.
2
Dzisiaj dzieci nie są wychowywane do odpowiedzialności. Mają się dobrze uczyć, mają być grzeczne. I to by było na tyle.
3
O. Meissner wchodzi do domu po kolędzie, widzi 2-3 letnie dziecko i pyta:
„A jakie ładne dziecko! A jakie to dziecko ma obowiązki?”
Rodzice na to: „Ależ prosze ojca! To jeszcze dziecko!”
O. Meissner: „Widzę, że to jeszcze dziecko. A jakie ma obowiązki?”
4
Dziecko małe, 3-4 letnie może mieć swoje obowiązki. Mało tego: powinno mieć swoje obowiązki.
I co bardzo ważne: winno widzieć skutki swojej nieobowiązkowości.
5
Jeżeli dziecko dostanie do podlewania kwiatek, ten kwiatek ma uschnąć, jeżeli dziecko nie podleje tego kwiatka. Dziecko ma zobaczyć skutek. Nie wypełniło tego, co miało wypełnić i kwiatek usechł.
6
Ile dzieci prosi: Tatusiu kochany, kup mi pieska! Będę z nim chodził na spacery, po nim sprzątał!
Po tygodniu tatuś wybiega o piątej rano, aby przed pracą wyjść jeszcze z pieskiem na spacer.
7
Jak słyszę jakiś termin, zawsze najpierw go definiuję. Tak nam świat wszystko zrelatywizował, porozbijał. Wychowanie staje się antywychowaniem, a słowo miłość nabiera nowych niedobrych znaczeń.
 
Jest problem rozumienia słów. I dlatego musimy dokładnie określić, co to znaczy odpowiedzialność.
 

01.11.2017

Nie można chcieć

1
Kult rozumu jest arogancją i zdradza brak inteligencji. Ale odrzucenie rozumu jest tchórzostwem i świadczy o braku wiary.
Abraham Joshua Heschel 
2
Nie można chcieć, ażeby słowo Boże dało filozofii - Boga, ponieważ istotą filozofii jest - nie mieć Boga.
Etienne Gilson
3
Myślenie filozoficzne  jest próbą racjonalizacji rzeczywistości, a nie próbą wymyślania rzeczywistości. Dlatego, jako myślenie o rzeczywistości, musi być koniecznie związane z rzeczą.
Ks. Krzysztof Śnieżyński
4
Jednak Bóg kocha Polaków i Polskę, bo o takim rządzie i o takim rozwoju , który się w Polsce dokonuje, większość narodów nie może nawet pomarzyć.
Tadeusz Ogorek

25.09.2017

Jestem jedynie malym, śladowym kształtem

1

Wydaje  mi się, że każdy ma tą świadomość ogromu historii, która przeważa ogromnie nad naszym indywidualnym życiem. Nauczyciel historii wbija nam w głowę znaczenie potężnych jednostek w historii Polski i świata, które przesunęły tory rozwoju cywilizacji w jakimś nowym ważnym kierunku. Każda poważna lektura zwraca uwagę na jakąś postać, która tworzyła historię.

 Jakże nieważny wydaję się sobie patrząc na tyle dokonań i tyle śladów działalności wielkich ludzi w historii tego świata. Jestem jedynie malym, śladowym kształtem, który znika szybciej niż rosa w porannym słońcu.  Osiągnąć coś na miarę dzieł znaczących postaci z historii wydaje sie niemożliwe, a zresztą sama chęć zatrzymania się w historii tego świata w taki lub podobny sposób, jak to oni uczynili, wydaje się być czymś etycznie podejrzanym. Próby tworzenia czegoś wielkiego motywowane ochotą pozostania w pamięci ludzi nie może być dobre. A świat został tak zkonstruowany, że przecież jedynie nieliczne jednostki mogą tworzyć historię, a cała reszta to statyści - tacy jak ja czy ty.

W angielskie wersji jednego wiersza Jana Pawła II zaskakuje mnie taki oczywisty wniosek.

„In the moment of departure

 Each is greater than history”

To zdanie oślepia. To jest takie nagie stwierdzenie faktu, który dopiero teraz poprzez lata do mnie dociera (papież pisał ten wiersz koło 1966 roku). Cała historia wraz z naszymi działaniami nigdy nie przekroczy znaczenia i wielkości naszego odejścia z tego świata, któremu czas bezustannie pisze historię.

17.09.2017

Jestem poniżej złoczyńcy

1

„Zapamiętaj sobie, że bliżej Boga jest złoczyńca, który wstydzi się tego, że źle robi, niż człowiek uczciwy, który wstydzi się tego, że robi coś dobrze.”

Te słowa o. Pio uderzyły mnie wczoraj i dzisiaj. Przypomniały mi, że w miejscach publicznych kryguję się odmówić modlitwę przed jedzeniem, wstydzę się wykonać znak krzyża.

Dobrze jest wiedzieć, że w tych momentach moralnie jestem poniżej złoczyńcy, który czuje wstyd z tego powodu, że właśnie ukradł portfel starszemu człowiekowi.

2

Twój wysiłek i twa uwaga niech zawsze będą zwrócone na to, abyś miała właściwą intencje. Powinnaś ją mieć w pracy i w walce.

Tak mówi o. Pio.  A więc nie tylko efekty mojego działania, ale głównie intencja mojego działania liczy się w oczach Pana. Ile raz szczególnie w byznesie motywuję działania dobrymi celami nie sprawdzając czystości własnych intencji?

06.09.2017

Rodzice będą pokrywać jakieś bieżące koszty

1

Co lubią rodzice:

 • Po skończonym wspólnym obiedzie u rodziców  natychmiast zgłasza się parę chętnych dzieci, aby naczynia zanieść do kuchni, poukładać w zmywarce lub także umyć naczynia bezpośrednio w zmywaku.
  NO GO: wszyscy sobie siedzą i rozmawiają a rodzice sprzątają stół, zanoszą naczynia do kuchnie etc.
 • Rozmowy na różne, a szczególnie na głębsze tematy podczas obiadu, wzbogacają całą rodzinę.
  NO GO: Grzebanie w komórce podczas obiadu. Komórka nie jest tabu, ale można też odejść od stołu, gdy jest absolutnie potrzebna.
 • Rodzice chętnie kupują prezenty na urodziny dzieci.
  NO GO: Wyobrażenie, że rodzice będą pokrywać jakieś bieżące koszty dzieci (mamy takie nieapetyczne przykłady u znajomych) jest niewątpliwie błędne.
 • Rodzice ciszą się na każde odwiedziny dzieci wraz z całymi rodzinami. Także podczas nieobecności rodziców ich dom stoi otworem dla całej rodziny.
  NO GO:  Pozostawianie śmieci w śmietniku, nieumytych naczyń w umywalce, nieuporządkowanych łóżek etc.  jako niespodzianki na powrót rodziców...

2

Masa fake njusów na temat Polski i na temat rządu polskiego jest codziennie wypuszczana w eter.

Najwyższy czas obarczyć odpowiedzialnością prawną sprzedawanie kłamstw w mediach jako prawdę.

Jeszcze w pierwszym rządzie PiS-u Ziobro był w stanie usunąć drobne przestępstwa z ulic miast zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Dlaczego nie małby sobie poradzić z przestępstwami medialnymi?

Podstawą jest oczywiście oczyszczenie świata medialnego z zaszłości po-Powskich, takich jak oddanie obcemu kapitałowi blisko 95% rynku.

W żadnym kraju Europy tak się nie dzieje. Czas na kolejne mocne zmiany w Polsce, aby Polska była Polską a nie kolonią innych krajów, gdzie niewygodne patriotyczne rządy usuwa się medialnymi akcjami krajów wrogich Polsce.

3

Przypomniało mi się, czego życzyliśmy dzieciom na Dzień Dziecka....

 

Życzymy Wam w Dniu Dziecka dużo radości i szczęscia, opieki Matki Bożej w każdym działaniu a także w myśleniu, ponieważ myślenie jest początkiem działania.
Życzymy Wam coraz lepszego rozumienia dlaczego Bóg urządzil swiat w taki sposób a nie inaczej, ponieważ pozwoli to Wam dokonać wielu odkryć zmieniających Wasze życie na lepsze. Bądźcie jak św. Tomasz - pewnego dnia słyszano go jak głośno wołał na sałą okolicę "Chciałbym zrozumieć Boga!".
Posłuszeństwo Bogu wyraża się także w akceptacji sytuacji w życiu, o których myślimy, że są niesprawiedliwe, a nawet w przyjęciu zwierzchnictwa osób, których nie cierpimy.

Niechaj radość w Was rośnie, radość z każdego dnia, radość z obecności drogich osób w Waszym życiu, radość z pracy i podejmowania różnych wyzwań losu, które są często kolejnym podarunkiem Pana.

4

„Dla wielu ludzi nastąpiło coś takiego, jak rozczarowanie demokracją „ mówi Artur Barciś w rozmowie z Tadlą w NowaTV.

Niektóre medialne gnojki zastąpiły termin „złodziejstwo” terminem demokracja. W tym sensie następiło niewątpliwe „rozczarowanie” (zamiast słowa „obrzydzenie”) peowskim złodziejstwem.

„Szanuję wszystkich moich widzów“ dodaje Barciś.

Ja ze swojej strony odpowiem, że każdy poplecznik złodzieja, nawet gdy jedynie chodzi o medialną mendę, wywołuje u mnie wymiotny odruch bezwarunkowy. Patrzenie się jednak jako widz an tą medialną gnidę w jakieś artystycznej produkcji możliwe jest jedynie u jakiegoś  mentalnego masochisty.

08.08.2017

© Copyright 2010; Ogorek: Ktoś musi nieść sztandar. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Najprostsze jest najlepsze | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd