Umowy
Umowa kupna sprzedaży motocykla i skutera
dodane 2021-11-14 13:39
Sprzedając lub kupując motocykl jesteśmy zobligowani podpisać umowę kupna-sprzedaży. Umowa taka powinna zawierać kilka najważniejszych punktów, które zabezpieczą nas przed konsekwencjami prawnymi. Poniżej opisuję co powinno znaleźć się w takiej umowie. Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży motocykla, to trafiłeś w odpowiednie miejsce.
CO POWINNA ZAWIERAĆ NAJLEPSZA UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY MOTOCYKLA, SKUTERA CZY QUADA, ABY TRANSAKCJA BYŁA BEZPIECZNA I POZBAWIONA PROBLEMÓW PRAWNO CYWILNYCH.
Poniżej znajdziesz informacje jakie muszą znaleźć się w takiej umowie, aby była ona pełna i mogła zostać przedstawiona w urzędzie przy przerejestrowywaniu pojazdu. Pamiętaj jednak, że sytuacje mogą być różne i powinieneś dostosować umowę do zaistniałej sytuacji. Wszystko co powinieneś wiedzieć opisałem poniżej.
1. FORMA I ILOŚĆ KOPII UMOWY KUPNA-SPRZEDAŻY MOTOCYKLA, SKUTERA LUB QUADA
Umowa kupna-sprzedaży, powinna być sporządzona w co najmniej dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron transakcji, a informacja o tym powinna znajdować się w umowie (punkt ostatni).
2. DANE SPRZEDAJĄCEGO POJAZD, ORAZ KUPUJĄCEGO
Umowa musi zawierać dane osobowe zarówno sprzedającego jak i nabywcy motocykla. Podstawowymi danymi są Imiona, Nazwiska, Adresy zamieszkania, Serie i numery dowodów osobowych i Pesele. Dane te mogą się różnić lub nie być kompletne jeśli np. jedna ze stron nie ma numeru Pesel lub Dowodu osobistego. Wtedy wypadałoby wpisać inne dane
3. PRZEDMIOT UMOWY – MARKA, MODEL, ROK PRODUKCJI ORAZ POZOSTAŁE NIEZBĘDNE DANE MOTOCYKLA
Kolejnymi ważnymi danymi, które muszą znaleźć się w umowie są dane pojazdu – nie zależnie czy jest to motocykl, skuter czy quad. Danymi tymi są Marka, Model, Rok produkcji, numer VIN, kolor, oraz przebieg podany w kilometrach lub milach (jeśli dotyczy). Czasem również podaje się numer silnika – im więcej danych, tym lepiej, aby zabezpieczyć nasze interesy.
4. STAN PRAWNY POJAZDU – WADY PRAWNE, POSIADANIE WŁASNOŚCI MOTOCYKLA ITD.
W paragrafie dotyczącym stanu prawnego musi pojawić się informacji o braku wad prawnych, lub w sytuacji, gdy takie występują, muszą się one tam znaleźć. Każde zatajenie wszelkich nieprawidłowości, może być problemem dla sprzedającego i prostą drogą do zwrotu kosztów kupującemu.
5. CENA MOTOCYKLA, SKUTERA LUB QUADA WPISANA W PARAGRAFIE UMOWY
Na podstawie wpisanej ceny, w razie komplikacji, obie ze stron mogą rościć swoje prawa do zwrotu. Cena na umowie często również stanowi podstawę do naliczenia należnego podatku PCC3 w Urzędzie Skarbowym.
6. ORZECZENIA I OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE Z DOPEŁNIENIA UMOWY – PODPISANIA I OPŁACENIA UMOWY, A TAKŻE WARUNKI PRZEKAZANIA MOTOCYKLA I RZECZY DOŁĄCZONYCH DO MOTOCYKLA W TYM DOKUMENTÓW
Tutaj znajdują się wszelkie oświadczenia, kiedy i w jakich warunkach umowa zostaje spełniona, oraz w jaki sposób kupujący potwierdza odbiór pojazd. W części tej znajdować musi się również informacja o wszystkich dokumentach i rzeczach przekazywanych z motocyklem – dowód rejestracyjny, karta pojazdu, zestaw kluczyków itd.
Dowód rejestracyjny i karta pojazdu to obowiązkowe przedmioty, które powinny przejść ze sprzedającego na kupującego – to na ich podstawie dokonana zostanie rejestracja pojazdu.
7. INFORMACJE O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANEM FAKTYCZNYM POJAZDU I NIE ZATAJANIU WAD PRZEZ SPRZEDAJĄCEGO
W tym punkcie umowy kupujący i sprzedający oświadczają o tym, że kupujący zaznajomił się ze stanem faktycznym motocykla i akceptuje go, a sprzedający informuje o tym, że nie zataił żadnych wad ukrytych. Znajduje się tu również punkt, w którym można wymienić znane i akceptowane wady – zabezpiecza to kupującego i sprzedającego przed wypominaniem wad ukrytych.
8. USTALENIA DOT. POKRYCIA KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z UMOWĄ DLA SPRZEDAJĄCEGO I KUPUJĄCEGO MOTOCYKL
Punkt ten wskazuje, która ze stron pokrywa koszty związane z realizacją ustaleń umowy.
9. REGULACJE PRAWNE, ZMIANY I UZUPEŁNIANIA W UMOWIE, ORAZ PODPISY SPRZEDAJĄCEGO I KUPUJĄCEGO MOTOCYKL, SKUTER LUB QUADA
W ostatnim punkcje znajdują się informacje dot. tego jakie prawo obowiązuje w sprawach nieuregulowanych umową; w jaki sposób potwierdzane i regulowane są zmiany i aneksy do umowy; informacja dot. kopii umowy oraz podpisy obu stron.