Pirackie mity i morskie opowieści
dodane 2013-07-02 08:32
Jakiś czas temu wytwórnia Disneya poinformowała, że piątą część „Piratów z Karaibów” wyreżyserują Joachim Rønning i Espen Sandberg.
Film ma się pojawić w kinach w 2015 roku, więc fani serii muszą się uzbroić w cierpliwość.
Jak przetrzymać tak długi okres czasu do premiery? :) Proponuję sięgnąć po mity, baśnie i legendy morskie. Sporo ich w najróżniejszych baśnio-zbiorach, a przecież są i publikacje, w których zebrano wyłącznie takie opowieści. Jedna z nich wpadła mi ostatnio w ręce. Mowa o „Mitach i legendach morskich”. Autorka: Zofia Drapella. Wydawnictwo Morskie Gdańsk. 1978 r.
W książce znajdziemy niesamowite opowieści sumeryjskie, akadyjskie, egipskie, greckie, rzymskie, skandynawskie, fińskie, chińskie, japońskie, melanezyjskie, fidżyjskie, polinezyjskie + legendy różnych narodów. W sumie prawie 400 stron historii, o których Jack Sparrow nawet nie słyszał.
Zachęcam do poszperania w bibliotekach, antykwariatach i na aukcjach internetowych, bo to pozycja niezwykle wartościowa. Oto próbka: hiszpańska legenda z Ceuty (najprawdopodobniej muzułmańskiego pochodzenia), wyjaśniająca dlaczego morze jest słone.
Otóż: Bóg, krótko po stworzeniu świata, miał być zaniepokojony potęgą oceanu, poprosił więc, by nie wykorzystywał jej przeciw ludziom. Ocean przystał na taką propozycję, ale wkrótce zapomniał o swej obietnicy i zaczął zagrażać ludzkości, zalewając i niszcząc zajęte przez nią ziemie.
Rozgniewany Bóg stworzył więc miliardy moskitów i „rozkazał im opaść na morze. Aby nie zatonąć, każdy moskit połknął kropelkę wody. W ciągu jednej chwili zniknęło morze i ukazało się suche kamieniste dno. Bóg raz jeszcze przemówił do morza zamkniętego w żołądkach moskitów.
- Czy słyszysz mnie, o morze?
- Tak! – odpowiedziało struchlałe i uległe.
- Poznałeś, że jestem twym panem?
- Poznałem – wyszeptało morze.
Wtedy Bóg rozkazał moskitom zwrócić zabraną wodę i morze wróciło do swych brzegów, jednak podczas pobytu w żołądkach tych zjadliwych stworzeń nabrało słonego smaku, którego nie może się pozbyć, gdyż ma on mu przypominać o wymierzonej przed wiekami karze”.