Liturgia Mszy św. i savoir-vivre w Kościele

dodane 21:28

W miniony czwartek we Wspólnocie Ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie, którego tematem była liturgia Mszy świętej i savoir-vivre w Kościele. Ks. Proboszcz Piotr Sacha jasno, a zarazem w sposób humorystyczny udzielił wielu cennych wskazówek odnośnie przeżywania liturgii mszalnej oraz zasad właściwego zachowania się w kościele. Warto, aby każdy z nas przychodząc do kościoła, zechciał o nich pamiętać. Oto niektóre:

1.Znak Krzyża świętego czynimy podczas Mszy św. tylko dwa razy – na rozpoczęcie Mszy św. oraz przy błogosławieństwie na zakończenie Mszy świętej. Nie żegnamy się po przyjęciu Komunii świętej czy np. podczas przeistoczenia.

2.Przychodząc na Mszę św. staramy się być zawsze w stanie łaski uświęcającej. Pomyślmy jak czulibyśmy się, gdyby goście, których zaprosiliśmy na ucztę, nie skosztowali potraw, które przygotowaliśmy.

3.Są w liturgii słowa zarezerwowane dla kapłana i dla wiernych. Nie powtarzamy nawet szeptem słów, które wypowiada kapłan, gdyż rozprasza to wiernych stojących obok nas, a często i samego kapłana.

4.W trakcie Mszy św. nie odmawiamy modlitw, którymi możemy modlić się w innym czasie np. Różańca. Skupiamy się na tym, co dzieje się na ołtarzu. Czerpiemy z bogactwa liturgii Mszy świętej.

5.Nie spóźniamy się. Przychodzimy wcześniej, aby pomodlić się w ciszy i przygotować do przeżywania Mszy świętej.

6.Modląc się, kiedy w kościele jest cisza np. przed Mszą św. modlimy się w myślach. Szept, który wydaje nam się cichy często przeszkadza modlić się innym, gdyż chcąc nie chcąc inni słyszą wypowiadane przez nas modlitwy i nie mogą skupić się na własnej modlitwie.

7.Siadając do kościelnej ławki, przesuwamy się, aby zrobić miejsce dla innych. Nikomu nie jest przypisane stałe miejsce, a siadanie na brzegu ławki i kurczowe trzymanie się „swojego” miejsca utrudnia zajmowanie miejsc innym.

8.Zwracamy uwagę na właściwy ubiór. Mając zaproszenie na ucztę, ubieramy się odświętnie, a zatem przychodząc do kościoła, pamiętamy, aby nasz strój wyrażał szacunek wobec Pana Jezusa, Który nas zaprasza.

9.Jeśli w danej parafii przyjęte jest, że wszyscy przyjmują Komunię św. na stojąco, to i my przyjmujemy Komunię św. w postawie stojącej. Przyjmowanie w tym momencie postawy klęczącej rozbija jedność wspólnoty, a także staje się czasami przyczyną zderzeń i potknięć.

10.Nie zmieniamy słów liturgii Mszy św. Np. „nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie”, a nie, „nie jestem godna”. (Nie jestem godzien jako człowiek.) Nie jest tu potrzebna odmiana przez osoby. :-)

 

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 29.04.2024

Ostatnio dodane