Piernikowe opowieści

Post-Merytokracja

dodane 14:27

Moje nowe ulubione słówko.

Podobno przeciętny informatyk, idąc do biurka mniej ogarniętej pani z księgowości mruczy sobie pod nosem:
-"Nie po to uczyłem się informatyki, żeby teraz z ludźmi rozmawiać!"
Z programistami jest jeszcze gorzej.
Ale do tej pory nikomu to za bardzo nie przeszkadzało. Najważniejszy był produkt i osiągniecie celu jakim jest dobrze działające oprogramowanie. Do kontaktów z odbiorcami wyznaczeni byli wdrożeniowcy, którzy potrafili w przystępny sposób wytłumaczyć sposób działania danego systemu.
Wszystko wskazuje na to, że ten czas przemija bezpowrotnie. 
Przez światek informatyczny przetoczyła się hiobowa wieść o tym, że Linus Torvalds (twórca Linuxa) został zmuszony do opuszczenia zespołu rozwijającego ten projekt. Poszło o niepoprawne politycznie zachowania i wypowiedzi Linusa. Swoją rolę odegrała też pani(?) Koralina Ada Ehmke, autorka Manifestu Postmerytokratycznego:
https://postmeritocracy.org/

Postmerytokracja - czyli zaprzeczenie Merytokracji - systemu w którym liczą się kompetencje, umiejętności i wiedza. W uproszczeniu w Postmerytokracji ważne jest, żebyś był miły i kontaktowy, nawet jeśli nie do końca potrafisz programować...
W podtekście całej sprawy są też parytety związane z płcią, kolorem skóry, czy orientacją.

Ja wiem, że głupio to wygląda, że w dziale IT znajdziecie najczęściej białych lub żółtych facetów, w ubraniach, których nikt inny z własnej woli by nie założył. Że mruczą pod nosem niezrozumiałe, trójliterowe skrótowce i ogólnie ciężko się z nimi dogaduje. Często są opryskliwi i patrzą na innych z poczuciem wyższości.
Ale to dzięki ich Merytorycznym kwalifikacjom mamy Androida, Facebooka, Instagrama czy też elektroniczne zgłaszanie zeznań podatkowych lub bazę dawców szpiku.

Mam wrażenie, że epoka rozwoju technologii jest już nami. Ale jak będziecie narzekać i zgłaszać błędy to dobrze się zastanówcie, bo możecie zrobić przykrość przyszłym, parytetowym programistom, który na pewno bedą bardzo miłymi i kontaktowymi ludźmi.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds
https://en.wikipedia.org/wiki/Coraline_Ada_Ehmke

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 05.04.2020