Nieszczelne okna i co dalej?
dodane 2016-08-11 14:37
Nieszczelne okna są problemem wielu Polaków. Tylko część z nich, zdaje sobie sprawę z tego, że może przez nie uciec nawet 25 procent ciepła!
Przed pojawieniem się mrozów, warto sprawdzić ich szczelność i zrobić wszystko, aby ją poprawić. - przekonuje pracownik serwisu okien Kawex. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby nieszczelność zmniejszyć lub całkowicie usunąć?
Termostaty odkręcone, a nam chłodno. Przechadzając się po pokoju, czuć podmuch wiatru (mimo zamkniętych drzwi i okien). Najwyższa pora, aby sprawdzić szczelność okien.
Przesuńmy dłonią wzdłuż ramy okiennej i szyby. Jeśli w pewnym momencie poczujemy chłodny podmuch, to znak, że do naszego domu przedostaje się zimne powietrze.
Problem z nieszczelnością dotyczy nie tylko starych, ale także nowych okien. Przed nadejściem mrozów, powinniśmy sprawdzić, czy nasze się z nim nie borykają. Najprościej zrobić to, wkładając pomiędzy ościeżnicę a skrzydło, kawałek papieru. Po zamknięciu okna, podczas próby jego wyciągnięcia, papier powinien stawić opór. Jeśli tak nie będzie, zalecana jest regulacja docisku.
Jeśli zastosowanie się do rady nie zadziała, okno powinniśmy uszczelnić. Na rynku dostępnych jest wiele uszczelek, wykonanych z pianki poliuretanowej lub gumy (samoprzylepnych). Po dokonaniu zakupu, ułóżmy je na ościeżnicach okiennych. Pamiętajmy, że powierzchnia musi być czysta – jeśli więc odchodzi z niej farba, należy ją zeskrobać, powierzchnię wygładzić za pomocą papieru ściernego i pomalować! Taśmę potnijmy na kawałki, ściągnijmy warstwę ochronną i dociskając, przyklejmy do ościeżnicy. Nie należy jej rozciągać! Warto pamiętać, że szczelność dotyczy także drzwi .
Podmuchy chłodnego powietrza ograniczą rolety zewnętrzne, a także grube zasłony. Zadbajmy o szczelność okien, aby nie tracić cennego ciepła.