Porady
Klasy poboru prądu urządzeń AGD/RTV
dodane 2016-08-11 14:19
Ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. Dobrze wiedzieć jak postępować, aby ją oszczędzać.
Jest wiele sposobów, jednakże najefektywniejszym, jest wymiana urządzeń starych, na nowe – energooszczędne. W ich wyborze, pomoże nam etykieta efektywności energetycznej. Jakie są klasy poboru prądu?
Jest wiele sposobów, jednakże najefektywniejszym, jest wymiana urządzeń starych, na nowe – energooszczędne. W ich wyborze, pomoże nam etykieta efektywności energetycznej. Jakie są klasy poboru prądu?
Etykiety efektywności energetycznej stosowane są od lat. Warto wiedzieć, jakie informacje się na nich znajdują i co oznaczają.
Gdzie musi znajdować się etykieta?
Etykieta efektywności energetycznej jest oznaczeniem, mówiącym o zapotrzebowaniu na energię przez konkretne urządzenie. Znajdują się na niej także dane techniczne.
Możemy ją znaleźć na:
- chłodziarkach domowych,
- chłodziarko – zamrażarkach domowych,
- zamrażarkach domowych,
- pralko – suszarkach domowych,
- pralkach domowych,
- zmywarkach domowych,
- suszarkach domowych,
- piekarnikach elektrycznych (domowych),
- lampach (domowych),
- klimatyzatorach domowych.
Każdy typ urządzenia, ma inny wzór etykiety efektywności energetycznej, który uwzględnia dane, jakie muszą się na niej znaleźć. Najważniejszą, jest klasa efektywności energetycznej informująca nas o zapotrzebowaniu danego urządzenia na energię. Sprzęt cechujący się najniższym zużyciem, ma przydzieloną klasę „A”, natomiast dużym, „C”. Niektóre produkty, o naprawdę niskim zapotrzebowaniem na prąd, mają przydzieloną klasę „A+” lub nawet „A++”!
Jak określa się klasę efektywności energetycznej?
Aby sprzęt został zakwalifikowany do danej klasy energetycznej, musi spełniać określone wymagania. Są one opisane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 maja 2005 roku i dla każdego z typów, są inne. Może zostać nadana, na podstawie zużycia energii podczas konkretnego zadania lub odnosząc się do standardu. Im niższa wartość, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię.