O Polskich świętych i błogosławionych słów kilka.

dodane 22:44

Polska wikipedia wskazuje grubo ponad setkę katolickich świętych i błogosławionych związanych z Polską. Postaramy się lekko przybliżyć trzy losowe postacie. Dowiedz się więcej!

   Znamy ponad setkę katolickich świętych i błogosławionych związanych z Polską. Są to często ważne postacie historyczne. Bynajmniej chodzi tu tylko o świętych katolickich. Musimy pamiętać że na świecie jest dużo religii i rolę "religijnych świętych" przybierają różne osoby. Także jeżeli chodzi o katolickich świętych lub błogosławionych w Polsce, to wybierzmy losowo trzy postacie i postaramy się je po krótce wspomnieć.

Aniela Salawa (ur. 9 września 1881 w Sieprawiu, zm. 12 marca 1922 w Krakowie) – polska mistyczka, tercjarka franciszkańska[1], autorka Dziennika, służąca[2] oraz błogosławiona Kościoła katolickiego. [...]

św. Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski powiedział: "Jest to dla mnie ogromna radość, że mogłem dzisiaj w Krakowie wynieść do chwały błogosławionych Anielę Salawę. Ile razy modliłem się przy jej relikwiach, jak głęboko zapadły mi w pamięć, w serce te słowa: Panie! Żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz."

Źródło: Wikipedia

Aniela Salawa przez lata oddawała się medytacji, spisała bardzo znany dziennik

Maria Julia Rodzińska OP, Stanisława Maria Józefa Rodzińska (ur. 16 marca 1899 w Nawojowej, zm. 20 lutego 1945 w Stutthof) – polska siostra zakonna, dominikanka, błogosławiona Kościoła katolickiego. 

Zmarła z wycieńczenia i na skutek chorób pomagając konającym więźniarkom żydowskim.

Źródło: Wikipedia

 Została poddawana torturom, izolacji i poniżaniu. Niosła pomoc duchową współwięźniom niezależnie od wyznania i narodowości. 

Melchior Grodziecki (ur. 1582 lub 1584 w Cieszynie, zm. 7 września 1619 w Koszycach) – polski duchowny katolicki, jezuita, męczennik i święty Kościoła katolickiego. W 1603 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i dwa lata później złożył śluby zakonne ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Kształcony teolog, uczył w kolegiach jezuickich w Brnie oraz Kłodzku. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1614 roku, pracował w Czechach jako kaznodzieja i spowiednik. Posłany w czasie wojny trzydziestoletniej do Koszyc, po zdobyciu miasta przez wojska Jerzego I Rakoczego był torturowany i ścięty toporem za wyznawanie wiary katolickiej. Po ponad 350 latach zabiegów, został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 2 lipca 1995 roku na Słowacji. Szczątki świętego, w 1784 roku złożone w tyrnawskim klasztorze sióstr urszulanek, spoczywają tam do dzisiaj. Wspomnienie liturgiczne obchodzi się 7 września. 

Źródło: Wikipedia

MAMY TEŻ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, ALE ON NIE JEST POLSKIM ŚWIĘTYM!!!

Kategorie

Ostatnio dodane

Polecam

Bądź na bierząco