Nie publikowane , Moje artykuły

Rosh Hashana

dodane 21:25

Od dawna już interesowały mnie kultury, obyczaje, święta innych religii. Czy to nie jest fascynujące, że ludzie wierzą w Boga? Oczywiście, każdy ma swojego lub swoich. Ale wciąż ideą każdej religii jest miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Z racji tego, że przebywam z żydami w zasadzie większość czasu w ciągu tygodnia, chciałabym wam opisać jak wyglądają ich święta i festiwale. A uwierzcie mi, trafiłam na różnych żydów. I tak jak w każdej kulturze lub religii są ludzie dobrzy i źli. Żydzi, z moich obserwacji, dzielą się na trzy grupy. Ortodoksyjni- czyli bardzo stryktyczni, którzy bardzo poważnie traktują szabat i swoje festiwale, ale również w dniu codziennym trzymają się mocno swoich zasad i tradycji. Żydzi mniej tradycyjni- wciąż traktujący swoje obyczaje poważnie, ale już w niektórych przypadkach są bardziej nowocześni. Oraz tacy, którzy nazywają siebie żydami i nimi są z pochodzenia, ale w ogóle nie przejmują się tradycją, ustaleniami czy spuścizną po swoich przodkach. Dzisiaj chcę wam trochę opowiedzieć o ich Nowym Roku, czyli Rosh Hashana. Żydzi idą według kalendarza astronomicznego. W tym roku zaczyna się 5779 rok.

Przez 30 dni podczas 6-ego miesiąca hebrajskiego kalendarza zwanego Elul, żydzi przygotowują się na nadchodzące święta. Każdego poranka, w swoich modlitwach, rozpamiętują swoje zachowanie podczas ostatniego roku. Myślą o wszystkich złych rzeczach jakie wyrządzili swoim bliźnim świadomie lub nie. I proszą siebie nawzajem o wybaczenie. Wysyłają sobie kartki ze słowami " niech każdy dzień będzie dla ciebie dobry". Każdego poranka wsłuchują się też w dźwięki trąby zwanej shofar (będącej baranim rogiem). Przypomina im to o świętym czasie jaki nadchodzi ale też o tym, że jest to czas specjalny. 

Kiedy kończy się Elul, zaczyna się miesiąc Tishri (czyli nasz wrzesień- październik). Pierwsze dziesięć dni są nazywane Wielkimi Dniami Świętymi. Są to najważniejsze dni w ciągu całego roku. Pierwsze dwa dni nazywane są Rosh Hashana, żydowski Nowy Rok. Ale dla żydów są to także Yom Hadin, czyli dni sądu. Nawiązując do tradycji, żydzi wierzą, że w niebie jest księga w której są zapisane dobre uczynki każdego człowieka po jednej stronie, a złe po drugiej. W trakcie Rosh Hashana, według wierzeń, Bóg bierze księgę do ręki i studiuje uczynki każdego człowieka z osobna. Przez całe 10 dni, Wielkie Dni Święte, księga pozostaje otwarta, aż do momentu zachodu słońca w Yom Kippur. Bóg zapisuje sobie wszystko, lub opisuje życie każdego człowieka na nadchodzący rok. 

Ponieważ przeznaczenie człowieka nie jest do końca zapisane, aż do Yom Kippur, żydzi przez cały czas trwania Rosh Hashana starają się być jak najlepsi dla siebie. Starają się żałować swoich złych uczynków, co oznacza, że zastanawiają się nad tym, co złego uczynili i starają się poprawić swoje zachowanie. Mają nadzieję, że przez żałowanie, będą zapisani na lepsze życie. Dlatego ten czas jest traktowany poważnie i święcie. 

Ponieważ ten okres jest święty, większość swojego czasu, żydzi spędzają na modlitwie w synagodze. Modlą się ze specjalnych ksiąg na ten okres, które są pięknie wykonane i napisane jak poematy. Czasami nawet modlitwy są śpiewane jako piosenki (uwierzcie mi, żydzi cudownie śpiewają! Brzmi to mniej więcej jak nasz chorał gregoriański. Ciarki przechodzą po całym ciele). 

Ten sam róg barani, shofar, który był wykorzystany w trakcie Elul, rozbrzmiewa teraz 100 razy, w trakcie podniosłych chwil. 

W tym samym czasie czytana jest też Biblia, a konkretnie fragment o tym, jak Abraham miał poświęcić życie swojego syna Izaaka. Pamiętacie tę historię? Rdz, 22,13 "Abraham, obejrzawszy się poza siebie, spostrzegł barana uwikłanego rogami w zaroślach. Poszedł więc, wziął barana i złożył w ofierze całopalnej zamiast swego syna." Dlatego, za każdym razem kiedy rozbrzmiewa dźwięk shofar, żydzi wspominają oddanie i wiarę Abrahama w Boga. 

W trakcie Rosh Hashana jest wiele cudownych zwyczajów. Chleb, nazywany cholla (nasza polska chałka), który żydzi spożywają w trakcie szabatu normalnie jest w kształcie warkocza. Tutaj jest pieczona na kształt okrągły, aby przypominać o tym, że rok jest okrągły i trwa od festiwalu do festiwalu. Oprócz tego, spożywanych jest dużo pokarmów słodkich, np. jabłek maczanych w miodzie. Mięso też jest pieczone na słodko. Ma to oznaczać, że nowy rok będzie słodki i wspaniały. Zwyczajem jest też spożywanie owocu, który przypada akurat na sezon. 

Na wieczór pierwszego dnia, żydzi znajdują płynącą wodę i rzucają w nią okruszki chleba, które zgodnie z wierzeniem, mają odpłynąć tak jak złe postępki. 

 

Na moim profilu na Instagramie @mama_dziennikarka dostępny jest album ze zdjęciami, takimi jak: symbole Rosh Hashana, kartki, jakie żydzi wysyłają do siebie, ale też obrazki z książek dla dzieci na ten okres. 

Zapraszam! 

 

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 16.10.2019

Ostatnio dodane