Na bieżąco
Kolejna zmiana wiary (.pl)
dodane 2015-04-13 23:50
No to doczekaliśmy się. Dziś strona główna Wiara.pl ukazała się w nowej szacie.
Graficznej oczywiście. Skromnej, ale chyba eleganckiej. Mechanizmy strony też wyewoluowały z wersji 3.10 do 4.0 co jest zapowiedzią rozwoju. W najbliższych miesiącach w podobny stylu co główna zostanie też zmieniony wygląd serwisów. Powolutku, powolutku wiara (pl) będzie się zmieniała. Bo tę wiarę nie tylko wolno zmieniać, ale też należy. Przynajmniej od czasu do czasu :)
Gdzie co jest?
Przypuszczalnie wielu stałych czytelników z początku nie będzie się umiało na stronie połapać. To normalka, tak jest za każdym razem jak coś zmieniamy. Ale układ strony jest dość przejrzysty. Na samej górze – to co wydaje się najbardziej potrzebne. Pogoda (! – z podziałem na pory dnia), kalendarz, rozważania, czytania wraz z cytatem dnia, materiały na niedziele i uroczystości no i nasza specyfika – kalendarz ekumeniczno-międzyreligijny.
W lewej kolumnie od góry – artykuły które uważamy w danym dniu za szczególnie warte polecenia. Niżej przypomnienie aktualnego i dwóch już zakończonych na naszym portalu cyklów. Żeby nowi czytelnicy też mogli do nich sięgnąć. Wszak w przepastnych archiwach portalu niejeden skarb można znaleźć. I niech ktoś spróbuje zaprzeczyć ! :)
Jeszcze niżej są galerie, okno z muzyką, filmami, a jeszcze niżej – specjalnie dla Czytelników, którzy byli przyzwyczajeni do wcześniejszego wyglądu z jasnym podziałem na serwisy, a teraz narzekali na bałagan na stronie – spis prawie wszystkich serwisów (nie ma tam serwisu info) z linkami do ważniejszych ostatnich artykułów.
Prawa kolumna to właśnie informacje. Z serwisu info, ale nie tylko. Albo niekoniecznie. Niżej – twarze redaktorów czyli nasze komentarze. A jeszcze niżej – to, co nazywamy częścią społecznościową portalu, a co niekoniecznie jest konkretnym serwisem. Blogi, forum, konkursy, zaproszenia Czytelników...
Do klikających świat należy!
Warto zwrócić uwagę na te fikuśne zielone kropeczki. Jeśli się pojawiają, to zawsze gdzieś linkują. Odwagi, nie bójcie się, i klikajcie ile wlezie :) Linkami są też często tytuły okien. Ale uwaga: nie zawsze. Tylko wtedy, gdy okno odsyła do jednego serwisu. Jeśli w oknie bywają materiały z różnych – linku oczywiście nie ma... A znakiem rozpoznawczym że tytuł okna gdzieś linkuje są właśnie te pojawiające się w pobliżu niego kropeczki....
Cuda górnej belki
O górnej belce niby nie ma co mówić. Ale... Pewnie część czytelników jeszcze nie zauważyła, jakie to przydatne coś :). Zwracam uwagę na czwarty od lewej przycisk: Moja wiara. Można tam założył konto na portalu, można administrować swoimi danymi. I łatwo przejść do swoich ulubionych miejsc. Np bloga. W niedalekiej przyszłości – uwaga, uwaga - moja.wiara stanie się miejscem, z którego dostępnych będzie jeszcze więcej ..hmmm.. nazwijmy to narzędzi społecznościowych. Właściwie one już w systemie są, ale niektórych rzeczy zwyczajnie jeszcze tam nie umieściliśmy. Co tu dużo gadać, pomysłów więcej niż sił :)
Warto też zwrócić uwagę na ostatni przycisk na tej stronie: Mobile. Służy on temu, żeby przełączyć się na wersję „komórkową” strony głównej i serwisów. Ale uwaga: kto kliknie w to cudo, wchodzi w labirynt i będzie już wszystkie serwisy oglądał w wersji na telefony do czasu, aż kliknie w umieszczony na dole napis „Wersja na komputer”. Komu znudzi się chodzenie po serwisach na owe mniejsze urządzenia niech nie wpada w panikę, ze coś się zepsuło, tylko spokojnie tego odczyniającego internetowy urok napisu poszuka :)
Piętro niżej, tam gdzie Nasze serwisy i strony Gościa, Małego Gościa i Radia eM jest jeszcze jedno przydatne coś, którego być może wielu czytelników jeszcze nie odkryło: „Twoje dyskusje”. Zalogowany w portalu użytkownik ma prawo pisać komentarze ujawniane bez czekania na moderację (no, chyba że została mu ta możliwość odebrana za jakieś zbyt krewkie komentarze). Żeby nie musiał za bardzo szukać gdzie co napisał, ma możliwość śledzenia wątków komentarzy. I jeśli na stronie dokumentu kliknie w napis „śledź” (bo to od śledzenie, nie śledzia; inaczej zdecydowaie napisalibyśmy „dorsz” albo „halibut”) to w tym miejscu pojawiają się właśnie te śledzone (nie dorszowane ani halibucone) przez niego wątki.
A jeszcze niżej po prawej, są takie fikuśne ikonki. Mozna zamówić newslettera, zajrzeć na naszą stronę na Facebooku lub Twitterze, ale przede wszystkim przeszukać zawartość naszego portalu. Trzeba najechać myszą na tą mała lupę. I zaraz, dzięki pracy programisty i webdesignera pojawia się tam, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pole do pisania wyszukiwanego słowa czy słów...
Mądrości dolnej belki
Samego dołu się nie ogląda? Nikogo zmuszać nie można. Ale właśnie tam, podobnie jak w innych portalach i serwisach, umieściliśmy informacje o portalu, redakcji, zasadach prywatności, copyrigtów i wszelakie regulaminy. Tam też – uwaga – można znaleźć narzędzie do zgłaszania błędów na stronie. Chodzi oczywiście o niewłaściwe funkcjonowanie strony, a nie błędy ortograficzne czy interpunkcyjne :)
Co dalej?
Oprócz odświeżenia wyglądu stron oczywiście... Zawsze chcieliśmy, by nasz portal pełnił trojaką funkcję: informował, formował i był miejscem spotkania. Nowych serwisów (motoryzacyjnego czy sportowego) w przewidywalnej przyszłości nie przewidujemy. Choć redaktorowi naczelnemu od dziesięciu lat ciągle po głowie chodzi serwis mloda.wiara.pl, no ale.. To musieliby robić ludzie młodzi.
Chcemy jednak rozwijać warstwę społecznościową portalu. W czasach spadku popularności czatów i forów trudno rywalizować z Facebookiem, ale budując, skromniutko, na własną miarkę, można czasem, jak Noe, wybudować Arkę (parafraza tekstu Wojciecha Młynarskiego). Po wielu miesiącach zastoju, spowodowanego budowaniem stron innych mediów Instytutu Gość Media, sprawy znowu jakby ruszyły. A co z tego wyniknie, pokaże czas. Chodzi między innymi o blogi i ich możliwości, więc może w końcu cierpliwi się doczekają :) Ale o tych zmianach to już powinien chyba napisać kto inny...
Miłego korzystania ! Niech się wam, Drodzy Czytelnicy, wiara (.pl) przydaje :)
Andrzej Macura