Wiara
Co tak naprawdę zmieniło się w Kościele od XVI w.?
dodane 2011-02-12 01:09
Film "Luter" to opowieść o życiu jednego z niemieckich zakonników Marcinie Lutrze, który na początku XVI w. doprowadził do reformacji (rozłamu?) w Kościele. Co tak naprawdę zmieniło się od tego czasu w Kościele Katolickim?
Po obejrzeniu tego filmu bardziej rozumiem Luteran, ale tylko bardziej rozumiem - nic więcej. Nie zmieniam oczywiście przynależności do Kościoła, jestem Katolikiem od urodzenia i tak już zostanie.
Dręczy mnie tylko jedno pytanie. Już wyjaśniam ...
XVI w. zostanie zapamiętany w historii Kościoła m.in. jako czas sprzedaży odpustów, istniała wtedy możliwość "zakupu zbawienia" u duchownych za pieniądze, modlitwa odgrywała drugorzędną rolę. Luteranie doprowadzili do rozłamu m.in. dzięki temu, że sprzeciwiali się sprzedaży odpustów. Z pewnością okres ten zapisał się jako niechlubny dla historii Kościoła.
Ale czy wydarzenia z XVI w. mają coś wspólnego z rzeczywistością? Czy obecnie w Kościele pieniądze odgrywają mniejszą rolę, niż za czasów gdy sprzedawano odpusty? Owszem obowiązkiem wiernych jest troska o swoich duszpasterzy w Parafii, również troska finansowa: m.in. coniedzielne datki "na tacę", sprzedaż cegiełek na remonty/budowę kościołów. Ale czy oby na pewno w dzisiejszych czasach nie dochodzi do nadużyć finansowych podobnych do tych z XVI w.? Czy "zamówienie" mszy św. w Kościele za pieniądze nie jest podobnym działaniem do tego co działo się w XVI w., czyli sprzedaży odpustów? Czy datki na msze św. są dobrowolną ofiarą i czy faktycznie nie ma z góry ustalonej stawki, podobnie jak przy sprzedaży odpustów? Analogiczna sytuacja w przypadku pogrzebów itd.
Nie chce u nikogo wywoływać tym wpisem żadnych wątpliwości co do przynależności do Kościoła itd. Tak jak wcześniej wspomniałem, nigdy nie zmienię przynależności do Kościoła, jakim jest Kościół Rzymskokatolicki, bo musimy być jednością, ja się w zupełności zgadzam z nauką Kościoła Rzymskokatolickiego.
Nie podoba mi się tylko to, że NIEKTÓRZY duchowni postępują podobnie jak ci, którzy żyli w XVI w. - na ten problem chciałem zwrócić uwagę.