Życzenia wielkanocnne
dodane 2011-04-24 10:34
Symboliczny Grób na Jasnej Górze
Pan pokonał Śmierć Zmartwychwstał nie ma Go już w grobie Alleluja!!
Chrystus Zmartwychwstał Alleluja!!!!
„W Jego cierpieniu grzechy zostają zgładzone właśnie, dlatego, że On jeden, jako Jednorodzony Syn, mógł je podjąć, wziąć na siebie, z tą miłością ku Ojcu, która przewyższa zło wszelkiego grzechu, unicestwia niejako to zło w duchowej przestrzeni stosunków pomiędzy Bogiem a ludzkością i wypełnia tę przestrzeń dobrem”.(Jan Paweł II)
Ogarniam pamięcią w modlitwie i życzę radosnego przeżycia prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa. Nie ma większej i ważniejszej prawdy od tej, że Chrystus umarł za grzechy wszystkich ludzi i że trzeciego dnia zmartwychwstał.
Dzięki temu wydarzeniu śmiertelne życie ludzkie zostało zakorzenione w nieśmiertelności samego Boga. Gdy wierzymy w zmartwychwstanie Chrystusa, idziemy drogą do pełni szczęścia i jesteśmy zobowiązani do głoszenia tej radosnej nowiny innym ludziom.
Chciałam wysłać zdjęcie Grobu na Jasnej Górze na początku zeskanowałam zdjęcie ale słabo widać a pod życzeniami jest link.
to plik z lepszym zdjęciem wysyłam też to samo w załaczniku
http://www.radiojasnagora.pl/
96 krzyży ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem znalazło się w wystroju tegorocznego Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Tradycyjnie znajduje się on w kaplicy Matki Bożej. W centrum umieszczony został ogromnych rozmiarów drewniany krzyż Chrystusa, w sercu którego na skrzyżowaniu ramion umieszczony jest Najświętszy Sakrament. Kaplicę przedziela biało-czerwona flaga.
Krzyże smoleńskie są zróżnicowane wielkością i ułożeniem. Są całkiem małe i dosyć dużych rozmiarów. Proste w formie, niektóre jakby „wiszą w powietrzu", wszystkie wykonane są z drzewa sosnowego. Wyróżnione zostały jedynie krzyże pary prezydenckiej. Krzyż śp. Lecha Kaczyńskiego ozdobiony został biało-czerwonymi różami, a krzyż śp. Marii Kaczyńskiej ulubionymi przez nią żółtymi tulipanami. Krzyże ustawione są na czarnej folii, takiej, na jakiej układano nosze z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej. - Ta tematyka smoleńska z jednej strony podkreśla, że Jasna Góra to Sanktuarium Narodu, które żyje losami Polski i pamięta, z drugiej strony te symboliczne krzyże przypominać mają pielgrzymom o kruchości naszego życia, o tym, że zawsze musimy być gotowi - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
O tym, że Jasna Góra to Stolica Duchowa Polski przypomina także kilkumetrowa biało-czerwona flaga, która przedziela kaplicę i rozdziela grupy drewnianych krzyży.
Symboliczny Grób Pański ustawiony jest pod Chrystusowym krzyżem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Modlitewnej zadumie towarzyszą słowa Chrystusa: „Ja jestem Zmartwychwstaniem i życiem, każdy kto żyje i wierzy we mnie nie umrze na wieki".
Tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego na Jasnej Górze został znacznie powiększony. Dekoracja zajmuje sporą część Kaplicy Matki Bożej. Całość dopełniają zielone krzewy i czarny materiał oraz kwiaty. Jest też las świec - jak te, które po tragedii smoleńskiej ustawiane były na Krakowskim Przedmieściu.
Wszystko przygotowane jest tak, aby łatwo było tę dekorację zlikwidować. Specyfiką Grobów jasnogórskich jest bowiem to, że pozostają one tylko do niedzielnego poranka i po procesji rezurekcyjnej nie ma po nich śladu. - To mobilizuje nas do wielkiego wysiłku, by przygotować tę dekorację w elementach łatwych do wyniesienia z Kaplicy - podkreślił o. Kraszewski.
Tradycja dekorowania Grobu Pańskiego na Jasnej Górze sięga czasów II wojny światowej. Wówczas przygotowywał go kościelny, ale jego wystrój był bardzo skromny. Potem, gdy w Sanktuarium przebywali paulińscy klerycy, groby były papierowe i nieco bogatsze. Były w nich nawet przyniesione przez wiernych kanarki w klatkach, które naturalnym śpiewem tworzyły szczególny klimat.
Kilkanaście lat temu do celów dekoracyjnych zaczęto wyznaczać ojców lub braci, którzy wykazują plastyczne zdolności i oprócz Grobu Pańskiego przygotowują też znaną w całej Polsce bożonarodzeniową szopkę.